Strona główna / Aktualności / Więcej kompetencji dla APP

Więcej kompetencji dla APP

Helsińska Fundacja Praw Człowieka razem z 10 europejskimi organizacjami pozarządowymi zwróciła się do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Rady oraz polskiego Ministra Spraw Zagranicznych z listem otwarty w sprawie rozszerzenia mandatu Agencji Praw Podstawowych. Agencja Praw Podstawowych (z siedzibą w Wiedniu) jest powołana w celu dokonywania analiz i badań nt. przestrzegania praw człowieka w UE. Agencja nie podejmuje indywidualnych interwencji, lecz regularnie publikuje raporty i analizy na wybrane tematy z zakresu praw człowieka. Od czasu stworzenia Agencji Praw Podstawowych środowisko prawne, w którym Agencja operuje znacząco się zmieniło.
Nabranie mocy wiążącej przez Kartę Praw Podstawowych, jak również zlikwidowanie 3 filarowej struktury powoduje, że mandat Agencji powinien być rozszerzony na kwestie dotyczące współpracy sądowej i policyjnej w sprawach karnych. Stąd, zdaniem organizacji, niezbędne są zmiany w Rocznym Programie Działania Agencji w celu efektywnego wykonywania przez nią jej zadań.
Organizacje zgadzają się z Komisją Europejską, że rozciągnięcie mandatu Agencji na sprawy karne i policyjne nie wymaga zmiany rozporządzenia ustanawiającego Agencję. Obecnie w UE trwa rozkwit projektów legislacyjnych w zakresie polityki karnej i policyjnej, z tego względu niezbędne jest jak najszybsze rozszerzenie mandatu Agencji, w celu objęcia kontrolą tych dziedzin.
List został podpisany przez: Helsińską Fundację Praw Człowieka, Węgierski Komitet Helsiński, European Network on Independent Living, Human Rights Monitoring Institute (Litwa), Estonian Institute for Human Rights (Estonia), Kampanię Przeciwko Homofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, ENAR-European Network Against Racism, Holenderski Komitet Helsiński oraz International Federation for Human Rights (FIDH).
List powstał w ramach prac programu Europa Praw Człowieka.
Źródło: HFPCz.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …