Strona główna / Aktualności / Wiedeń rozumie polską reformę

Wiedeń rozumie polską reformę

Wiceministrowie sprawiedliwości Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł spotkali się w Wiedniu z wicekanclerzem, Ministrem Sprawiedliwości Austrii Wolfgangiem Brandstetterem. Tematem rozmów były kwestie związane z zapewnieniem jakości i efektywności sądownictwa. Podczas spotkania wiceministrowie szczegółowo przedstawili rozwiązanialegislacyjne reformujące sądownictwo w Polsce. Strona austriacka otrzymała przetłumaczone wersje projektów. Polska delegacja zapoznała się z doświadczeniami Austrii związanymi między innymi z procedurą nominacji sędziowskiej czy postępowań dyscyplinarnych.
Wicekanclerz Wolfgang Brandstetter odniósł się do uchwalonej przez Sejm RP nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 r. Podkreślił, że zawarte w niej rozwiązania, w zakresie odwoływania i powoływania prezesów sądów, w rzeczywistości dotyczą kwestii administracyjnych związanych z zarządzeniem wymiarem sprawiedliwości. Nie regulują natomiast samej niezawisłości sędziowskiej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …