Strona główna / Aktualności / Wielkopolska nie chce rozbiorów

Wielkopolska nie chce rozbiorów

Radni województwa wielkopolskiego w przyjętym podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego stanowisku wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planów utworzenia województwa środkowopomorskiego, podziału Wielkopolski i odłączenia od niej powiatu złotowskiego. Swoje poparcie wyrazili także obecni na posiedzeniu samorządowcy
ziemi złotowskiej.
– Chociaż nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie to jednak uważamy, że musimy wyartykułować nasz głos zarówno samorządu województwa, jak i głos samorządu ziemi złotowskiej. Uważamy, że Złotowszczyzna powinna pozostać w Wielkopolsce, bo może na tym skorzystać – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, inicjator i pomysłodawca stanowiska.
Zmiana obszaru województw i konieczność ponownego procedowania wszystkich regionalnych programów operacyjnych opóźniłaby uruchomienie środków wspólnotowych dla regionu, co zagrażałoby możliwości wykorzystania środków unijnych obecnej perspektywy finansowej przez Polskę – czytamy m.in. w uchwale.
– Obawiamy się odłączenia ziemi złotowskiej od województwa wielkopolskiego, m.in z powodu naruszenia wynegocjowanych z Brukselą programów regionalnych, które są zawarte na określone terytorium – podkreśla marszałek Woźniak. Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zostanie przesłane do parlamentu i rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …