Najnowsze informacje

Wirtualna Temida

Tego jeszcze nie było – sędziowie będą szkolić się w wirtualnej rzeczywistości. To pomysł Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Właśnie powstaje pierwszy film. Młodzi sędziowie założą gogle VR i zmierzą z sytuacjami, które mogą się wydarzyć w rzeczywistości.

„Takie szkolenie to trening przenoszący sędziego na salę rozpraw, pozwalający na sprawdzenie się w różnych sytuacjach takich jak: świadek pod wpływem alkoholu, po zażyciu narkotyków, bez dowodu osobistego….Wirtualna rzeczywistość pozwala odtworzyć dowolną sytuację, z którą może zmierzyć się sędzia podczas rozprawy.” – mówi koordynatorka projektu sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczak z IUSTITII.

Główne zalety szkolenia VR to realizm i wrażenie zanurzenia w wirtualnym świecie. Technologia ta doskonale symuluje rzeczywistość. Szkolenie VR to symulator – rodzaj interaktywnej gry, użytkownik uczy się przez zabawę. Użytkownik w goglach VR widzi tylko treść szkoleniową, nic go nie rozprasza, jest w samym środku akcji. Przekłada się to na szybsze zapamiętywanie wiedzy i dłuższą jej retencję.

„Takie szkolenia pomogą młodym sędziom lepiej przygotować się do orzekania. W sądach wciąż mamy papierowe akta i zacofanie technologiczne. Odpowiada za to Ministerstwo Sprawiedliwości. My jesteśmy za nowoczesnym sądownictwem, mówimy: zbuduj je z nami. Wiemy jak to zrobić i przygotowujemy projekty wykorzystania nowych technologii z korzyścią dla obywateli. Cyfryzacja sądów to jedyny sposób na przyśpieszenie rozpoznawania spraw.” – podkreśla sędzia Karolina Rokita, zaangażowana w ten projekt.

Do pracy nad projektem Iustitia zaprosiła młodych sędziów ze Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM, prokuratorów z Lex Super Omnia oraz adwokatów. W nagraniu wystąpi również sędzia Anna Maria Wesołowska, członkini Iustitii. W role świadków wcielą się całkowicie pro bono aktorki Paulina Zgoda, Karolina Żuk, a także funkcjonariusz policji.

Nagrania były realizowane w sobotę 25 marca 2023 r. w Warszawie.

Szkolenie jest realizowane z @cinematicvrproductions jako partnerem technologicznym.

Sprawdź także

RE o stanie demokracji

Stan demokracji, praw człowieka i praworządnościRaport Sekretarza Generalnego Rady Europy 2023 – wybrane fragmenty.NIEZAWISŁOŚĆ SĄDÓWKryteria …