Wolne w Wielki Piątek

W wyroku wydanym 22 stycznia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że przyznanie w Austrii dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek tylko pracownikom należącym do niektórych Kościołów stanowi zakazaną przez prawo Unii dyskryminację ze względu na religię. Dopóki Austria nie zmieni przepisów w celu przywrócenia równości traktowania, dopóty prywatny pracodawca ma pod określonymi warunkami obowiązek przyznać również swoim pozostałym pracownikom odpłatny dzień wolny od pracy w Wielki Piątek.

Obchody Wielkiego Piątku na Filipinach

Przyznanie w Austrii dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek tylko pracownikom należących, do niektórych Kościołów stanowi zakazaną przez prawo Unii dyskryminację ze względu na religię . W wyroku Trybunał Unii Europejskiej uznał, że przepisy krajowe, takie jak rozpatrywane w tej sprawie, na mocy których, po pierwsze, Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy tylko dla pracowników będących członkami niektórych Kościołów, a po drugie, jedynie ci pracownicy mają prawo do wynagrodzenia – są zobowiązani pracować w ten dzień wolny od pracy – i są pozbawieni dodatku do wynagrodzenia, stanowią bezpośrednią dyskryminację ze względu na religię.
Takich przepisów nie można uzasadnić ani jako warunków koniecznych do ochrony praw i wolności innych osób, ani jako szczególnych środków mających zrekompensować niekorzystną sytuację związaną z religią.
Dopóki Austria nie zmieni tych przepisów w celu przywrócenia równości traktowania, dopóty prywatny pracodawca podlegający tym przepisom ma obowiązek przyznawać również swoim pracownikom prawo do dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek, o ile pracownicy ci uprzednio zwrócili się do tego pracodawcy o zwolnienie z obowiązku pracy w tym dniu, i w konsekwencji uznać, że pracownikom tym przystuguje prawo do dodatku do wynagrodzenia pobieranego za pracę świadczoną w tym dniu.

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …