Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Wracają tajne więzienia

Wracają tajne więzienia

Złamanie konstytucji, bezprawne pozbawienie wolności i udział w zbrodni przeciwko ludzkości – takie zarzuty chciał postawić urzędnikom państwowym rządu SLD prokurator Jerzy Mierzewski w sprawie „tajnych więzień CIA” w Polsce. Śledztwo mu odebrano – informuje „Gazeta Wyborcza”. Ściśle tajne śledztwo w tej sprawie trwa od 2008 r. – ujawnia dziennik. Co prawda chęć postawienia komuś zarzutu o niczym jeszcze nie przesądza, ale chyba już dosyć zamiatania problemu pod dywan. Skoro międzynarodowe raporty twierdzą, że w Polsce były tajne więzienia CIA, to albo to przyznajmy, albo brońmy dobrego imienia przed międzynarodowymi trybunałami. Jesteśmy tak przecież tak zaufanym sojusznikiem USA, że chyba możemy liczyć na pomoc tego mocarstwa.
Utworzenie na terenie naszego kraju ośrodka obcych służb specjalnych, który nie byłby podporządkowany polskim władzom jest sprzeczne z prawem. Stąd śledztwo w sprawie przetrzymywania i torturowania członków Al-Kaidy. Prokurator miał już przygotowane zarzuty złamania konstytucji, bezprawnego pozbawienie wolności i udział w zbrodni przeciwko ludzkości, które chciał przedstawić członkom rządu SLD. Jednak odebrano mu tę sprawę. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ustalili, że sprawa została odebrana prokurator przez telefon, akurat gdy rozmawiał z prawnikiem reprezentującym jednego z dwóch więzionych w Polsce Saudyjczyków uznanych przez Amerykanów za terrorystów z Al-Kaidy. Sprawa więzień CIA jest niewygodna nie tylko dla SLD. Gdy w 2005 r. informacje o nich ujawniły amerykańskie media, rząd PiS-LPR-Samoobrona zaprzeczał. Dementował też ustalenia niekorzystnego dla Polski raportu Rady Europy.
Alarmuje Amnesty International, która przedstawia dowody łamania prawa w Polsce. Kiedy poznamy prawdę? Czy Aleksander Kwaśniewski stanie przed Trybunałem Stanu? Czy stanie przed nim Jaroslaw Kaczyński?

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …