Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Wsparcie gmin anty LGTB

Wsparcie gmin anty LGTB

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wsparcie dla gmin, którym Komisja Europejska nie przekazała środków unijnych z przyczyn – w jego ocenie – ideologicznych. Zapowiedział też wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie utworzenia stałego mechanizmu takiego wsparcia.

Komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała pod koniec lipca o odrzuceniu sześciu wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast".
W ich składanie, jak wskazała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBTI" lub "praw rodzinnych".
Teraz resort sprawiedliwości zapowiedział wsparcie dla gmin, które - jego zdaniem - ze względów ideologicznych są szykanowane przez Unię.

Minister sprawiedliwości na wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie resortu, zapowiedzianej pod tytułem „Wsparcie dla gmin skrzywdzonych przez komisarz Dalli” mówił m.in. o związanej z taką decyzją sytuacją gminy Tuchów (woj. małopolskie).

Jego zdaniem, radni tej gminy stali się przedmiotem unijnych sankcji ponieważ „mieli odwagę upomnieć się o podstawowe wartości związane z ochroną rodziny, wolności, tradycji, decydowania rodziców o wychowaniu ich dzieci”. Kwota, której nie przyznano gminie, to – jak mówił Ziobro – ok 80 tys. zł.

„Mamy dobrą wiadomość dla tej gminy, ale też i w przyszłości dla każdej gminy, która byłaby szykanowana w ten sposób przez Komisję Europejską z przyczyn ideologicznych” – podkreślił minister. Jak wyjaśnił, resort sprawiedliwości uwzględnił wniosek gminy Tuchów o wsparcie finansowe i przyznał jej kwotę trzykrotnie wyższą niż tę, którą „odebrała pani Dalli”. Przedstawiciele gminy Tuchów odebrali symboliczny czek na kwotę 250 tysięcy złotych. Pieniądze mają zostać spożytkowane na rzecz ochotniczych straży pożarnych, które „zajmują się bezpośrednio bezpieczeństwem i pomocą udzielaną mieszkańcom”.

W ocenie Ziobry, to wsparcie ma wymiar podwójny. „Udzielamy wsparcia dla gminy, która ma tu agendę prorodzinną i angażuje się we wsparcie dobrze funkcjonujących rodzin, sprzeciwiając się narzucaniu sprzecznej z polską kulturą, tradycją, ale też i polskim porządkiem prawnym, ideologii LGBT+, ideologii gender, którą forsuje Komisja Europejska” – powiedział. Dodał też, że wspierane są działania dla mieszkańców, związane z „szeroko zakreśloną misją zapobiegania przestępczości”.

Ziobro poinformował ponadto, że w sprawie tej wystąpi także do szefa rządu. „Skieruję wniosek do pana premiera Morawieckiego, abyśmy pomyśleli nad stworzeniem takiego stałego mechanizmu wsparcia dla tych gmin, które – zgodnie z zapowiedziami pani komisarz Dalli – mają być w przyszłości szykanowane ewentualnie za to, że wspierają politykę prorodzinną, za to, że udzielą wsparcia dla tradycyjnie rozumianej rodziny, czyli związku między kobietą i mężczyzną. (…) Dlatego, że chcą gwarantować, aby to rodzice mieli wpływ na kształt wychowania i edukacji swoich własnych dzieci” – zapowiedział.

„Takie gminy muszą wiedzieć, że polskie państwo stoi za nimi” – dodał Ziobro, określając przy tym unijnych polityków jako „rozgorączkowanych”, którzy działają „wbrew elementarnym zasadom”.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …