Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Wszystko o dziedziczeniu

Wszystko o dziedziczeniu

Rozmowa z rejentem Tadeuszem Paetzem, prezesem Rady Izby Notarialnej w Poznaniu o ogólnopolskiej akcji Notariatu.
– Już szósty raz samorząd notarialny Polsce organizuje dni otwarte notariatu. Tym razem hasłem przewodnim jest myśl – „porozmawiajmy o dziedziczeniu”. Już kiedyś chyba notariusze rozmawiali ze społeczeństwem na ten temat……
– Zgadza się, co roku w ostatnią sobotę listopada, bo to jest nasz stały termin spotkań, organizujemy taką akcję. Fakt koncentrowaliśmy się kiedyś na sprawach dziedziczenia. Niestety, odnosimy wrażenie, że nadal ludzie nie do końca pojmują zasady wynikające z polskiego systemu dziedziczenia i to testamentowego jak i beztestamentowego, a sprawa robi się jeszcze trudniejsza, albowiem od 18 października obowiązują nowe przepisy, na mocy których spadkobiercy dziedziczą wyłącznie do wartości wysokości aktywów spadku, nie mogą zatem być obciążani długami spadkodawcy. Dotyczy to jednak tylko spadków otwartych po 18 października. W tych, które zostały otwarte przed 18 października trzeba się zastanowić czy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza czy też go odrzucić.
-Pozostają jeszcze kwestie zapisu windykacyjnego, który w polskim prawie figuruje od niedawna oraz instytucja zachowku, która nadal budzi emocje…
– Wątpliwości zawsze jest dużo. Obowiązuje już europejskie poświadczenie spadku co pozwala realizować spadki otwarte poza granicami kraju, ale prawdą jest, że najwięcej emocji budzi jednak testament windykacyjny, w którym spadkodawca wyraźnie wskazuje kto i co ma otrzymać z jego majątku. Jeżeli jednak zmarły nie pozostawił własnoręcznie sporządzonego testamentu pozostaje dziedziczenie ustawowe.
– Czyli lepiej jednak wysupłać sto złotych i sporządzić testament notarialny, który, raz trafia do rejestru testamentów, dwa, nie może zatem ?zaginąć?, i nie można zmienić jego treści.
– Notariusz jest sędzią braku sporu, byłoby dobrze, aby ludzie sporządzający testament skontaktowali się z notariuszem, albo dobrym prawnikiem, chociażby po to, aby dowiedzieć się o podstawach wydziedziczenia, bo nie zawsze fakt, iż ktoś kogoś nie lubił daje przesłankę do wydziedziczenia.
-Akcja notarialna wraca do Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Dlaczego?
-Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie całego polskiego Notariatu, porady organizowane są w 24 miastach całej Polski, dlatego więc,żeby pomóc chętnym zapraszamy ich do centrum miasta, do Izby Rzemieślniczej, aby porozmawiać i o dziedziczeniu, i o innych sprawach, w których notariusz może pomóc.
XXX
Dzień Otwarty Notariatu 28 listopada 2015 r. Potrwa od godz. 10.00 ? do 16.00. W Poznaniu z notariuszem będzie można porozmawiać w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej przy. Alei Niepodległości 2.

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …