Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Wybierają szefa prokuratury

Wybierają szefa prokuratury

We wtorek 5 stycznia, członkowie Krajowej Rady Sądownictwa przystępują do wyboru prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polski. Po raz pierwszy w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości prokurator generalny nie będzie jednocześnie ministrem sprawiedliwości. Ten rozdział obu funkcji ma spowodować odpolitycznienie prokuratury, co jest podstawowym zarzutem w stosunku do dotychczasowych struktur tych organów.

– Dzisiaj przesłuchamy sześciu kandydatów- mówi sędzia Jarema Sawiński – członek KRS, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu – w kolejnych dniach przewidujemy, że będziemy słuchać po czterech kandydatów. Wylosowany członek KRS dokona krótkiej prezentacji, a następnie kandydat na prokuratora generalnego RP będzie miał 20 minut na autoprezentację. Potem będzie odpowiadać na pytania członków rady. Na zakończenie odbędzie się tajne głosowanie.
Przesłuchania kandydatów na prokuratora generalnego odbywają się publicznie. Jak wiadomo do zmagań o ten urząd przystąpiło 16 kandydatów z całej Polski: 5 sędziów i 11 prokuratorów, w tym prokurator Andrzej Biernaczyk z Ostrowa Wielkopolskiego. Wyniki poznamy w czwartek lub piątek.
KRS ma wskazać na urząd dwóch kandydatów, spośród których prezydent RP wybierze prokuratora generalnego na jedną 6-letnią kadencję. Ustawa, na mocy której wybiera się prokuratora generalnego ma wejść w życie 31 marca, tego też dnia nastąpi likwidacja Prokuratury Krajowej, a w jej miejsce wejdzie Prokuratura Generalna.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …