Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Wybory do KRS nie mogą być tajne

Wybory do KRS nie mogą być tajne

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, który odmówił ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Orzeczenie nie jest prawomocne. Stowarzyszenie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska zaskarżyło decyzję Kancelarii Sejmu, która odmówiła udostępnienia informacji publicznej. Chodziło o odmowę ujawnienia

nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Sąd uchylił decyzję Kancelarii Sejmu ws. KRS Stowarzyszenie poinformowało na Twitterze o wygranej. Wyrok nie jest jednak prawomocny. Kancelaria Sejmu może złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sędzia Andrzej Kołodziej podczas uzasadniania wyroku tłumaczył, że dane sędziów, którzy popierają kandydatów do KRS, nie mogą być utajnione, bo podpisy pod listą poparcia „są związane z wykonywaniem funkcji publicznej, czyli urzędu sędziego”.
Utajnione nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS
W marcu Sejm na podstawie nowelizacji ustawy o KRS wybrał 15 sędziów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć nazwisk wskazał PiS, sześć – Kukiz’15. Przed zmianą przepisów członków KRS nie wybierali posłowie, a środowiska sędziowskie. Zgodnie z nową ustawą o KRS, która weszła w życie w styczniu br., kandydatów do KRS mogła wskazać grupa 25 sędziów lub grupa co najmniej 2 tys. obywateli. W lutym podano listę kandydatów, która zawierała 18 nazwisk.
Wtedy Stowarzyszenie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska zwróciła się do Kancelarii Sejmu z prośbą o ujawnienie nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia konkretnych kandydatów. Pod koniec lutego Kancelaria odmówiła ujawnienia tych informacji, powołując się na zapisy ustawy, że „Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości (nazwiska kandydatów – red.), z wyłączeniem załączników”. Właśnie w załącznikach są nazwiska sędziów, którzy poparli danego kandydata. Wedle uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, z tego zapisu ustawy o KRS wcale nie wynika, że załączniki powinny być z tego tytułu niejawne.
Źródło: Gazeta.pl

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …