Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / „Wygumkowany” Edelman

„Wygumkowany” Edelman


To jest naprawdę sztuka zrobić materiał o powstaniu w getcie warszawskim i nie wspomnieć o Marku Edelmanie – gratulacje dla „Wiadomości” – napisała na Twitterze dziennikarka „Gazety Wyborczej” Estera Flieger. Mija 76 lat od dnia, kiedy żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. – „Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
Po wojnie Edelman działał w opozycji demokratycznej w PRL. W stanie wojennym został internowany. W III RP tez angażował się politycznie – był członkiem Unii Wolności. Wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o rządach braci Kaczyńskich w latach 2005-07. Marek Edelman zmarł w 2009 r.
– „Nie ma co dziwić się w tych czasach. Solidarność bez L. Wałęsy, to i Getto bez M. Edelmana. Tak zakłamuje się historię na naszych oczach, za naszego życia”; – „Jeszcze trochę to powiedzą, że w Powstaniu w Getcie Warszawskim brał udział prezydent Kaczyński. PiS najchętniej w całej historii Polski umieściliby prezydenta Kaczyńskiego”; – „Ochhh, małe przeoczenie. Nie wspomnieli też o dwóch innych przywódcach powstania: Mateuszu Morawieckim (lat 11) i Jarosławie Kaczyńskim (lat 30)” – komentowali internauci.
Źródło:Twitter; koduj24.pl

Sprawdź także

Czym myśli Święczkowski

Jak hartowała się stal – myśli nieuczesane Bogdana Święczkowskiego w zbiorku wydanym przez Lex Super …