Strona główna / Aktualności / Wykreślić artykuł 212 kk

Wykreślić artykuł 212 kk

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowały do prezydenta B. Komorowskiego o zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie, tj. o usunięcie art. 212 z kodeksu karnego . W 2000 r. za zniesławienie skazano 44 osób, w 2010 r. już 246 osób.
Swój apel organizacje argumentują tym, że art. 212 kk coraz powszechniej używany jest do tłumienia krytyki. ?Dotyka on nie tylko dziennikarzy, lecz w znacznej mierze zwykłych obywateli, którzy komentują otaczającą ich rzeczywistość, piszą na blogu, składają petycje i wnioski do władz administracyjnych i sądowych? ? czytamy w wystąpieniu.
Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2000 r. skazanych za zniesławienie było 44 osób, natomiast w 2010 r. liczba skazanych wzrosła do 246. Organizacje przypominają również o prowadzonej kampanii ?Wykreśl 212 kk?, zmierzającej do usunięcia przestępstwa zniesławienia. Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. 144 kandydatów ze wszystkich opcji politycznych opowiedziało się za zniesieniem art. 212 kk. ?Jednocześnie, pragniemy wskazać, że ? wbrew obiegowym opiniom ? skutecznej ochronie wizerunku, reputacji oraz dobrego imienia mogą służyć przepisy cywilne, w szczególności art. 23 i 24 kodeksu cywilnego? ? piszą organizacje w wystąpieniu.
Z podobnym apelem organizacje zwróciły się do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z wnioskiem o wykreślenie z kodeksu karnego odpowiedzialności karnej za zniesławienie. W kwietniu Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że nie podziela poglądu o konieczności zniesienia przestępstwa zniesławienia. Ze względu na brak reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości organizatorzy kampanii zdecydowali się zwrócić o pomoc do Prezydenta RP.

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …