Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / „Brudne pieniądze” Watykanu

„Brudne pieniądze” Watykanu

Watykański sąd po raz pierwszy w swojej historii wydał wyrok skazujący w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Angelo Proietti skazany na dwa i pół roku więzienia.

Według informacji agencji AFP sąd w Watykanie wydał wyrok skazujący w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Oskarżony Angelo Proietti nie przekonał sądu co do swojej niewinności i został skazany na dwa i pół roku więzienia oraz konfiskatę miliona euro zdeponowanych w tzw. Banku Watykańskim (formalnie jest to Instytut Dzieł Religijnych). Pieniędzy tych i tak oskarżony nie mógł wykorzystywać od 2014 roku, czyli od momentu gdy ruszył jego proces.

Skazany odbędzie karę we włoskim więzieniu, gdyż Watykan nie posiada żadnego więzienia na swoim terytorium. Przez czas procesu Angelo Proietti przebywał w areszcie domowym.

Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że wyrok w sprawie Proiettiego to pierwszy przypadek, by sąd w tym państwie wydal wyrok w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Angelo Proiettiego czeka jeszcze sprawa przed włoskim sądem – jest oskarżony o oszustwa przy upadłości jego firm oraz nielegalne przelewanie pieniędzy z kont biznesowych do Banku Watykańskiego.

 

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24315545,historyczny-wyrok-w-watykanie-biznesmen-skazany-za-pranie-brudnych.html#s=BoxOpCzol5

Sprawdź także

PE: Aborcja to prawo kobiet

W czwartek Parlament Europejski przegłosował przyjęcie rezolucji dotyczącej aborcji w Polsce. W dokumencie znajduje się …