Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Bez sprzedajnych sędziów

Bez sprzedajnych sędziów

Największe stowarzyszenie sędziów w Polsce wykluczyło ze swojego grona Marka Jaskulskiego, bo wbrew rekomendacjom Iustitii poszedł na współpracę z obecną władzą i został członkiem nowej KRS. Wcześniej z Iustitii wykluczono innych członków nowej KRS i wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.

Sędzia Marek Jaskulski został wyrzucony z Iustitii w piątek wieczorem. Decyzję podjęło obradujące w Toruniu Zebranie Delegatów Iustitii. Za jego wykluczeniem z grona członków stowarzyszenia głosowało 113 delegatów, wstrzymała się jedna osoba, nikt nie był przeciwko. To ostateczna decyzja

Jaskulski został wyrzucony, bo sprzeciwił się rekomendacjom stowarzyszenia, które od początku obecnej władzy broni niezależności sądów i ostro recenzuje podporządkowywanie sądów obecnej władzy. Dlatego stowarzyszenie zaleca swoim członkom, by nie szli na współpracę z obecną władzą, zwłaszcza z Ministerstwem Sprawiedliwości. Iustitia rekomendowała też, by nie kandydować do nowej KRS. Krajową Radę Sądownictwa posłowie PiS i Kukiz’15 obsadzili – niezgodnie z Konstytucją – głównie sędziami współpracującymi z resortem Ziobry.

Jaskulski to nie jedyny członek nowej KRS, który został wyrzucony z Iustitii lub sam zrezygnował z członkostwa. Wyrzucono też Dagmarę Pawełczyk-Woicką, członkinię nowej KRS i prezeskę Sądu Okręgowego w Krakowie (z nominacji ministra Ziobry). Pawełczyk-Woicka kiedy tylko objęła tę funkcję na początku 2018 roku, weszła w ostry konflikt z krakowskimi sędziami, którzy nie akceptują jej stylu zarządzania sądem. Wzywali ją też do dymisji.

Członkostwo w Iustitii za kandydowanie do nowej KRS stracili też Jędrzej Kondek i Maciej Nawacki (prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie z nominacji ministra Ziobry). Obaj nie odwołali się od uchwał oddziałów Iustitii o ich wykluczeniu. Z kolei sami rezygnację z członkostwa złożyli kolejni członkowie nowej KRS: Dariusz Drajewicz, wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie (z nominacji Ziobry), Joanna Kołodziej-Michałowicz, jej kandydaturę do KRS zgłosił jej mąż, prezes Sądu Okręgowego w Słupsku (z nominacji Ziobry), Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie (z nominacji Ziobry).

Więcej na OKO.press

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …