Ładowarki emu.energy
Strona główna / Temat Tygodnia / Wysłannik Watykanu

Wysłannik Watykanu

Papież Franciszek wysyła do Polski swojego emisariusza. To arcybiskup Charles Scicluna, wieloletni „specjalista” Stolicy Apostolskiej od walki z pedofilią w Kościele. To dzięki jego pracy szybko uporano się problemem w Chile, to też on niedawno zapowiedział stworzenie specjalnych oddziałów do walki z pedofilią.
Scicluna urodził się w 1959 roku w Kanadzie, ale jest maltańskim duchownym i jednocześnie arcybiskupem archidiecezji maltańskiej. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1986 roku, uzyskał także doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Jego kariera rozkwitła jeszcze za Jana Pawła II i od początku była związana z przeciwdziałaniem pedofilii. W latach 1996-2002 był zastępcą promotora sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej, w 2002 roku Jan Paweł II mianował go promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. To odpowiednik prokuratora i właśnie w tej roli prowadził dochodzenia kanoniczne w sprawach wykorzystywania nieletnich.

W 2012 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji maltańskiej i biskupem tytularnym San Leone, a Benedykt XVI mianował go członkiem Kongregacji Nauki Wiary. W 2015 roku już Franciszek mianował go arcybiskupem maltańskim, a w 2018 roku został sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary.

Zrobił porządek w Chile
Tyle z jego biogramu. Co jeszcze wiemy o emisariuszu Franciszka do Polski? Śledzącym życie Kościoła Rzymskokatolickiego Scicluna najbardziej może się jednak kojarzyć z bezwzględną walką z pedofilią. To on od lat zajmuje się tym tematem, to właśnie on sporządził dla papieża dokument dotyczący sytuacji w Chile w zeszłym roku.

Po zapoznaniu się z faktami o pedofilii w Kościele w tym kraju papież Franciszek wystosował w maju 2018 roku list do wiernych w tym kraju oraz wezwanie do chilijskiego episkopatu. Efekt to złożenie dymisji przez 34 biskupów z Chile. Wszystkich. Franciszek kilka z nich przejął.

Po tym sukcesie Scicluna bynajmniej nie osiadł na laurach. W lutym tego roku był w komitecie organizacyjnym pierwszego w historii Kościoła watykańskiego szczytu dotyczącego ochrony nieletnich i walki z pedofilią.

– Wierzę, że na najbliższym spotkaniu powołane zostaną specjalne jednostki, watykańskie task forces, które przeprowadzą audyt w diecezjach i pomogą episkopatom realizować wytyczne do walki z pedofilią – mówił nawet w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” w lutym.

Z kolei kiedy Franciszek przedstawił kilka dni temu nowy dokument ustanawiający normy ws. zgłaszania nadużyć seksualnych, Scicluna mówił wprost, że „nikt w Kościele nie stoi ponad prawem”, a „biskupi są na służbie ludzi” i „jeśli wyrządzają zło, trzeba to zgłosić”.

Decyzja o wysłaniu do Polski Scicluny zapadła już w zeszłym roku. Trudno jednak nie odnotować, że potwierdzono ją właśnie teraz, po premierze filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

Sprawdź także

Fundusz dla ofiar pedofilii

Prymas Polski abp Wojciech Polak poinformował w czwartek, że trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, …