Strona główna / Aktualności / Wzór protestu wyborczego

Wzór protestu wyborczego

Helsińska Fundacja Praw Człowieka publikuje wzór protestu wyborczego, pomocnego zwłaszcza dla osób przebywających za granicą, które doświadczyły problemów ze skutecznym oddaniem głosu w wyborach prezydenckich z 28 czerwca 2020 r.

Protesty wyborcze w Polsce nie mają jednego urzędowego formularza lub wzoru, na którym można go wnieść. Poniższy wzór został opracowany przez prawników HFPC i może zostać wykorzystany do formalnego wniesienia protestu.

Protest może złożyć każdy wyborca, niezależnie od tego, czy głosował w wyborach – wystarczy jedynie, że jego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. Protestów wyborczych nie mogą natomiast składać osoby prawne, jak np. stowarzyszenia lub fundacje, ponieważ nie są one wyborcami.

Przed wypełnieniem danych, zachęcamy do zapoznania się z informatorem HFPC na temat protestu wyborczego oraz wzorem dokumentu z naniesionymi wskazówkami jak uzupełnić dane. Publikujemy również wersję edytowalną gotowego protestu, którą każdy wyborca może uzupełnić o odpowiednie dane i wnieść do Sądu Najwyższego.
Do pobrania na stronie HFPC:

Informator o protestach wyborczych
Wzór protestu wyborczego
Plik z gotowym protestem do wypełnienia

Sprawdź także

Na granicę powróci prawo

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek spotkał się z osobami, które dbają o przestrzeganie praw człowieka przy …