Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Wzrost brutalności tortur w Meksyku

Wzrost brutalności tortur w Meksyku

Stosowanie tortur w Meksyku osiągnęło nowy, przerażający poziom. Według uzyskanych informacji stosowanie takich metod, jak podduszanie, gwałty i inne formy przemocy seksualnej, rażenie prądem oraz pobicia w ciągu ostatniego roku podwoiło się na poziomie federalnym, powiedziała Amnesty International w nowym swoim corocznym raporcie.Prezydent Pena Nieto przygotowuje się do zaprezentowania w Kongresie nowej ustawy o torturach. – Rok temu ciężko byłoby sobie wyobrazić, w jaki sposób sytuacja w Meksyku może się pogorszyć, ale stało się. Rząd przymyka oko na kryzys, do którego sam doprowadził – powiedziała Aleksandra Zielińska, Koordynatorka Kampanii Amnesty International. Liczba skarg dotyczących tortur, które złożono na poziomie federalnym podwoiła się pomiędzy 2013 a 2014 rokiem – z 1165 do 2403, według informacji Biura Federalnego Prokuratora Generalnego Meksyku.

Policja aresztuje mężczyznę w Iguali/ Reuters
Biuro powiedziało Amnesty International, że nie mają „twardych danych” z 2014 roku na temat zarzutów względem osób odpowiedzialnych za stosowanie tortur. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby zgłaszanych przypadków stosowania tortur, liczba możliwych ofiar, które zostały zbadane przez ekspertów medycyny sądowej spadła w 2014 roku. Prokurator Generalny ma 1600 wniosków oczekujących na przeprowadzenie badań pod kątem stosowania tortur.
Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto obiecał, że zaprezentuje Kongresowi nową ustawę o torturach, która będzie pierwszym krokiem w odpowiedzi na kryzys. Jednak pomimo tego, że pozostało mniej niż 3 miesiące, które Kongres ma na przyjecie tej ustawy, ciągle nie została ona zaprezentowana. – Solidne prawo to więcej niż tylko słowa zapisane na papierze, zapewnia też sprawiedliwość. Byłby to dobry pierwszy krok dla Meksyku, żeby wreszcie zacząć wychodzić z kryzysu praw człowieka – dodała Zielińska.
Obietnice na papierze, codzienna bezkarność: stosowanie tortur w Meksyku jest częścią kampanii Stop Torturom, która ma na celu walkę ze stosowaniem tortur na świecie. Kampania zaczęła się w maju 2014 roku.
Opublikowano raporty dotyczące stosowania tortur w Maroku, Nigerii, na Filipinach i w Uzbekistanie. Raport roczny Amnesty International z 2014 roku pokazuje, że na 160 państw, które znajdują się w raporcie w 131 (82%) raportowano przypadki stosowania tortur i innego złego traktowania.
Źróło: Amnesty International

Sprawdź także

Orlen grozi wolności słowa

Zakup przez PKN Orlen prywatnego koncernu medialnego Polska Press rodzi wiele zagrożeń Trudno się spodziewać, …