Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / XIX Maraton Pisania Listów AI

XIX Maraton Pisania Listów AI

Od 29 listopada do 9 grudnia będzie można wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, by pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Każdy może się zaangażować i zorganizować Maraton w swojej szkole, miejscu pracy, ulubionej kawiarni albo w domu w gronie znajomych. Zachęcamy do zarejestrowania swojego wydarzenia.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który świętujemy 10 grudnia. W tym roku Maraton odbędzie się już po raz 19. W dniach 29 XI – 9 XII w kilkuset miejscach w całej Polsce będziemy pisać listy w obronie odważnych kobiet, których prawa zostały złamane. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do tej największej globalnej akcji w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w ponad 700 miejscach w całej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a na całym świecie podjęto ok. 5,5 miliona akcji.

    Iskra odwagi jest w każdym z nas! Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Za sprawą Maratonu Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji osób, których prawa człowieka zostały złamane. W tym roku otrzymaliśmy dobre wiadomości o uwolnieniu aktywisty z Czadu, Mahadine’a i honorowego prezesa Amnesty International w Turcji, Tanera Kılıça, bohaterów Maratonu Pisania Listów z 2017 roku. Taner Kılıç, który został zwolniony 15 sierpnia po ponad czternastu miesiącach przebywania w więzieniu, podziękował swoim zwolennikom i wyraził nadzieję, że kampania na rzecz jego uwolnienia pomoże nagłośnić historie innych ofiar procesów o podłożu politycznym w Turcji.

Myślę, że kampania na rzecz mojego uwolnienia pomogła rzucić światło na wszystkie osoby, które padły ofiarą politycznie umotywowanych, niesprawiedliwych procesów w Turcji – powiedział Taner.  Wszystkim, którzy przysłali mi niezliczone listy z całego świata – od Kanady po Japonię, od Norwegii po Benin – chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność.  Podczas pobytu w więzieniu działania te podniosły mnie na duchu i przypomniały mi o znaczeniu międzynarodowej solidarności w walce o prawa człowieka.

     W tym roku, wolność odzyskały również osoby, w sprawie których apelowaliśmy podczas wcześniejszych edycji Maratonu: rysownik Zunar z Malezji oraz Teodora del Carmen Vásquez z Salwadoru, która została uwięziona za urodzenie martwego dziecka.

10 DOWODÓW NA TO, ŻE TWOJE SŁOWA MAJĄ MOC

W 2017 r. osoby wspierające Amnesty International na całym świecie napisały 5,5 miliona listów na rzecz działaczy i działaczek praw człowieka w ramach Maratonu Pisania Listów – globalnej akcji organizowanej przez Amnesty International. Na czym polega siła słowa? A dokładniej – na czym polega siła listu? Od czasu pierwszej znanej korespondencji napisanej w starożytnej Babilonii, do najpopularniejszej obecnie postaci korespondencji poza siecią – czyli niechcianych wiadomości i reklamy – listy przeszły dramatyczny wzlot i upadek jako przedmiot wartości osobistej. Od wyczekiwanych listów od ukochanych poprzez bezduszne przekazy marketingowe od firm.

Można powiedzieć, że listy odeszły już do przeszłości.A tymczasem co roku, 10 grudnia, w Światowy Dzień Praw Człowieka, ludzie na całym świecie jednoczą się w celu pisania listów. Piszą do niesprawiedliwie uwięzionych i członków ich rodzin. Piszą do premierów rządów, których decyzje poskutkowały zamknięciem tych osób w więzieniu z żądaniem ich uwolnienia.Piszą, ponieważ dla osoby siedzącej w ciasnej celi, przerażonej i osamotnionej, list ze świata zewnętrznego przynosi nadzieję. Piszą, bo dla premierów rządów i władzy list z zewnątrz jest znakiem, że świat na nich patrzy. Setki tysięcy osób pisze, ponieważ ich słowa mają moc, niosą nadzieję i pocieszenie, mają dość siły, aby otworzyć drzwi więzienia. Robią to w ramach Maratonu Pisania Listów – globalnej akcji na rzecz osób, których prawa są łamane, organizowanej przez Amnesty International.

5,5 miliona listów, które dają wsparcie

W 2017 r. osoby wspierające Amnesty International – studenci, uczniowie, nauczyciele, sprzątacze i sprzątaczki, handlarze i wiele innych osób napisało rekordową do tej pory liczbę 5,5 miliona listów w ramach Maratonu Pisania Listów. Wśród nich były listy artystyczne, rysunki i kartki pocztowe. Ich zbiorowe oddziaływanie jest nieocenione.

MAHADINE ZOSTAŁ UWOLNIONY

W kwietniu br. Mahadine, aktywista z Czadu został uwolniony po tym, jak przesiedział 18 miesięcy w więzieniu na podstawie sfabrykowanych zarzutów. Groziło mu dożywocie za krytyczny dla rządu wpis na Facebooku. Osoby popierające Amnesty napisały ponad 690 tys. listów w jego sprawie, w tym tę kartkę wyrażającą solidarność, którą odczytał jego syn.Chcę wyrazić wdzięczność dla was wszystkich. Doceniam Was, kocham i szanuję. Niech żyje człowieczeństwo.

NI YULAN CZUJE SIĘ BEZPIECZNIEJSZA.

Ni Yulan przez wiele lat stawiała czoła agresywnym atakom za pomoc osobom eksmitowanych ze swoich domów w Chinach. Dzięki setkom tysięcy listów napisanych na dowód wsparcia, jej sytuacja uległa poprawie. „To, że policja mnie mniej atakuje, szkaluje i narusza moje prawa zawdzięczam zainteresowaniu świata moją sytuacją”, powiedziała. Dziękuję wszystkim, którzy napisali w mojej sprawie. Liczne wsparcie, które otrzymałam, nie służy tylko mi, ale przyczynia się także do postępu praw człowieka w Chinach.

HANAN OTRZYMAŁA POMOC LEKARSKĄ

Hanan Badr el-Din żądała wyjaśnień od państwa na temat zaginięcia jej męża w czerwcu 2013 r., za które były odpowiedzialne władze. Doświadczenie to zmobilizowało ją do założenia stowarzyszenia dla rodzin osób, których bliscy w podobny sposób zaginęli w Egipcie. Jej działalność została zablokowana w maju 2017 r., gdy przedstawiciele władzy aresztowali ją w oparciu o spreparowane zarzuty. W więzieniu zdrowie Hanan pogorszyło się, ale dzięki zaangażowaniu ponad pół miliona osób, które napisały w jej sprawie listy, otrzymała niezbędną opiekę lekarską. Jej rodzina twierdzi, że jest to bezpośrednia konsekwencja międzynarodowego zainteresowania sytuacją Hanan, wyrażonego za pośrednictwem Maratonu Pisania Listów.

AKTYWISTA CLOVIS ZOSTAŁ NAGRODZONY

Zaangażowanie Clovisa Razafimalala dla ratowania lasów tropikalnych na Madagaskarze naraziło poważnie jego życie. Jednak po tym, jak został włączony w Maraton Pisania Listów, zyskał międzynarodowy rozgłos, co poprawiło jego sytuację w rodzinnym kraju. Obecnie, lokalne organizacje okazują mu wsparcie, przyznano mu także nagrodę za działalność na rzecz ochrony środowiska. „Sam nie wiem ile listów otrzymałem, ale były ich tysiące”, powiedział. „Dostałem listy od uczniów w Kanadzie, które przebyły długą drogę do Amsterdamu. Było to bardzo wzruszające i dodało mi odwagi. Kampania Amnesty International wiele dla mnie znaczy, bo sprawiła, że świat usłyszał moją historię. Niedługo mam nawet otrzymać nagrodę roku dla Odważnego Malgasza. Jestem z tego bardzo dumny i będę kontynuować moją walkę.” Było to bardzo wzruszające i dodało mi odwagi. Kampania Amnesty International wiele dla mnie znaczy, bo sprawiła, że świat usłyszał moją historię

RODZINA XULHAZA OTRZYMAŁA WSPARCIE

Odważna walka Xulhaza Mannana na rzecz praw osób LGBT w Bangladeszu, która skończyła się dla niego śmiercią z rąk morderców w swoim własnym domu, poruszyła ludzi na całym świecie. Setki tysięcy osób żądały osądzenia winnych jego zabójstwa i słały słowa przyjaźni. „Właśnie otrzymałem paczki, otworzyłem jedną czy dwie i znalazłem tam listy i pocztówki – niesamowite,” powiedział jego brat Minhaz.Tyle miłości i troski dla Xulhaza, nie wierzę własnym oczom, dziękuję Wam wszystkim.

MILPAH PRZETRWAŁ, ŻEBY DALEJ WALCZYĆ

MILPAH Ruch Rdzennych Wspólnot doświadcza ataków i zastraszania w Hondurasie z powodu obrony terenów zajmowanych przez rdzenną ludność przed korporacjami, które chcą je wykorzystać dla zysku. Jednak zdaniem członków ruchu, dzięki ogólnemu wsparciu ich bezpieczeństwo uległo poprawie. „To, że dalej działamy, zawdzięczamy Amnesty International i innym organizacjom międzynarodowym”, powiedzieli nam. „Nie byliśmy w stanie przeczytać wszystkich listów; wiemy, że przyszły one z rozmaitych miejsc na świecie: od dzieci, młodzieży, dorosłych. Dziękujemy za wsparcie. Daje ono nam siłę. Nie jesteśmy sami. Mamy teraz więcej odwagi, dzięki której możemy dalej bronić praw człowieka i troszczyć się o środowisko.” Dziękujemy za wsparcie. Daje ono nam siłę. Nie jesteśmy sami. Mamy teraz więcej odwagi, dzięki której możemy dalej bronić praw człowieka i troszczyć się o środowisko.

SAKRIS OTRZYMAŁ WSPARCIE OD TYSIĘCY OSÓB

Sakris Kupila jest studentem medycyny, działaczem młodzieżowym i obrońcą praw osób transpłciowych w Finlandii. Gdy zaczął z nami współpracować, nie było łatwo. Był nękany, czuł się osamotniony i spotkało go wiele wrogości, nawet na uczelni. Maraton Pisania Listów pomógł przywrócić mu szacunek, na który zasługuje. „Już nie jestem traktowany jako symbol albo dziwny przedmiot, ale jako osoba, która obok transpłciowości ma też wiele innych cech” – powiedział, dodając: „Aż trudno uwierzyć, że aż tyle osób podjęło inicjatywę i napisało w mojej sprawie.”

Aż trudno uwierzyć, że aż tyle osób podjęło inicjatywę i napisało w mojej sprawie.

PRZEKAZ SHACKELII UZYSKAŁ ŚWIATOWY ROZGŁOS

Ponad milion osób powtórzyło za Shackelią Jackson apel o osądzenie morderców jej brata Nakiea. Rozmyślając o swojej wieloletniej kampanii i efekcie Maratonu Pisania Listów, powiedziała: „To już nie jest krajowy, ale ogólnoświatowy wybuch solidarności. Samo zaangażowanie w pisanie listów do premiera i co można było dzięki temu osiągnąć pozwoliło mi odczuć, że z tego miejsca jestem w stanie doprowadzić do wymierzenia sprawiedliwości… Zorientowałam się, jak ogromnego zaangażowania moja aktywność wymaga i jestem bardzo szczęśliwa, że Amnesty International mogła udzielić mi wsparcia.” To już nie jest krajowy, ale ogólnoświatowy wybuch solidarności.

FARID I ISSA SĄ BEZPIECZNI

Obrońcy praw człowieka Issa Amro i Farid al-Atrash przez wiele lat w sposób pokojowy przedstawiali swój sprzeciw wobec bezprawnego osadnictwa izraelskiego w Hebronie i innych miejscach na Zachodnim Brzegu. Przez wiele lat byli z tego powodu nękani i aresztowani. Jednak po tym jak Maraton Pisania Listów zwrócił uwagę świata na działania władz, powiedzieli, że czują się znacznie bardziej bezpieczni. „Nie mieliśmy pojęcia, że popiera nas tylu ludzi na całym świecie”, stwierdził Farid, sfotografowany z kilkoma pocztówkami solidarności spośród wielu otrzymanych. Ludzie są z nami i wywierają nacisk na władze Izraela, żeby oczyściły nas z zarzutów i przestali dręczyć obrońców praw człowieka na Okupowanych Terytoriach Palestyny. Dziękujemy Amnesty International i osobom wspierającym tę organizację za to, że są z nami i że nagłośnili naszą sprawę dzięki Maratonowi Pisania Listów.” Nie mieliśmy pojęcia, że popiera nas tylu ludzi na całym świecie

TANER I 10 OBROŃCÓW PRAW CZŁOWIEKA Z ISTAMBUŁU WIE, ŻE CAŁY ŚWIAT JEST Z NIMI

Prawie 875 tys. osób napisało listy w celu uwolnienia dyrektora Amnesty International w Turcji Tanera Kiliça i 10 obrońców praw człowieka z Istambułu. I choć 10 obrońców praw człowieka z Istambułu zostało zwolnionych z więzienia, ich wolność jest w dalszym ciągu zagrożona. Tymczasem Taner jest dalej w niewoli. Wszyscy są zagrożeni tylko dlatego, że bronią praw człowieka. Będziemy walczyć aż do momentu, gdy Taner zostanie uwolniony, a wszyscy obrońcy zostaną ostatecznie oczyszczeni z zarzutów. Günal Kurşun, jedna z tych 10 osób, powiedział nam, że trzymał przy sobie na rozprawie w styczniu pierwszy otrzymany list solidarności, aby przyniósł mu szczęście: „Pamiętam, że 15, 20 lat temu to ja wysyłałem pocztówki i listy do Kolumbii, Egiptu, Myanmaru w ramach kampanii prowadzonych przez Amnesty International. Dwadzieścia lat później ja dostałem podobne listy. Dziękuję za ich wysłanie, znaczą one dla mnie bardzo wiele.” Pamiętam, że 15, 20 lat temu to ja wysyłałem pocztówki i listy (…). Dwadzieścia lat później ja dostałem podobne listy. Dziękuję za ich wysłanie, znaczą one dla mnie bardzo wiele.

 

Dobra Wiadomość Maraton Pisania Listów

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!Szczegóły na stronie AI

Sprawdź także

Strach PiS przed Europą

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność. Polska nie dołączyła do niej z obawy o utratę suwerennościrokuratura Europejska …