Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / XX-lecie Amnesty International w RP

XX-lecie Amnesty International w RP

Debata, wybór nowych członków zarządu i tort urodzinowy w taki sposób Amnesty International Polska świętowała XX-lecie istnienia. Rocznicowe obchody zaczęły się w piątek 4 czerwca debatą „Polacy solidarni ze światem?” – z udziałem b. premiera Tadeusza Mazowieckiego.

W debacie udział wzięli premier Tadeusz Mazowiecki, Maria Kruczkowska, Draginja Nadażdin. Starano się odpowiedzieć na pytanie: Czy Polacy są gotowi i potrafią angażować się w działania na rzecz poszanowania praw człowieka w innych krajach, oraz jakie wyzwania stoją przed Polską w ramach solidarności międzynarodowej? Bezpośrednio po debacie, o godz. 21:00, AI zorganizowała pikietę pod Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w celu upamiętnienia 21. rocznicy tragedii na Placu Tiananmen.
Za największy sukces w 20-letniej działalności AI rzeczniczka organizacji uznaje edukację w zakresie praw człowieka. „Zwiększenie się świadomości jak bardzo prawa człowieka są istotne i nierozerwalne, i niepodzielne” – powiedziała PAP, rzeczniczka Aleksandra Minkiewicz. – Jesteśmy jedną z największych organizacji członkowskich w Polsce, a obok Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jesteśmy najbardziej rozpoznawalną organizacją praw człowieka w Polsce. Jesteśmy pierwszym źródłem kontaktu dla osób, które czują, że ich prawa są zagrożone, to do nas w pierwszej kolejności często zgłaszają się też media” – dodała.
W wyniku wyborów prezesem organizacji pozostaje Zuzanna Kulińska. Do zarządu weszli: Mateusz Hładki, Aleksandra Czapska i Elżbieta Wiercińska-Kazimierczuk. Biuro Amnesty International Polska mieści się w Warszawie, a aktywiści stowarzyszenia działają w 12 miastach Polski: Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Trójmieście, Wrocławiu i Warszawie. AI Polska ma ponad 4 tys. członków i sympatyków.
Najkrócej o Amnesty International:
– Dyplom Pokojowej Nagrody Nobla otrzymała AI w 1977 roku;
– Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka;
– Członkowie organizacji dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków naruszeń praw człowieka;
-Podstawową formą działalności Amnesty International jest prowadzenie kampanii;
-Amnesty International bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka;
-Członkowie Amnesty International podejmują praktyczne i skuteczne kroki w celu powstrzymania tych naruszeń;
-Podstawą działalności Amnesty International jest międzynarodowa solidarność;
-Działalność Amnesty International ma zasięg globalny;
-Członkowie Amnesty International wierzą w skuteczną działalność na rzecz konkretnych osób;
-Amnesty International jest organizacją niezależną od wszelkich rządów, ideologii politycznych, religii czy ekonomicznych grup interesu;
– Amnesty International jest finansowana wyłącznie ze składek członkowskich oraz z ofiarności publicznej.
Amnesty International w Polsce. Stowarzyszenie Amnesty International Polska powstało w 1989 r., a w czerwcu 1990 r. zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. W 1990 r. Amnesty International Polska było obecne 4 czerwca, w rocznicę masakry na Tiananmen, przed ambasadą ChRL i upominało się o los więzionych studentów chińskich, a 10 grudnia podjęło akcję, popularyzując mało wówczas znaną treść Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 42. rocznicę jej uchwalenia. Amnesty International Polska od 1991 r. rozpoczęło w sposób zorganizowany uczestniczenie w światowych kampaniach Amnesty International i podejmowanie edukacji na rzecz praw człowieka.

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …