Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Z ministerstwa na prezesów

Z ministerstwa na prezesów

Kolejni sędziowie z Ministerstwa Sprawiedliwości zostali powołani na prezesów sądów Z dniem 7 lutego 2018 r. minister sprawiedliwości w trybie art. 17 ustawy z lipca 2017r. o zmianie Ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych odwołał prezesów sądów i na te funkcje powołał kolejnych sędziów zatrudnionych dotąd w Ministerstwie Sprawiedliwości :- funkcję prezesa Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście zacznie pełnić Maciej Andrzej Mitera (aktualnie również kandydat na funkcję członka Krajowej Rady Sądownictwa). – funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu zacznie pełnić Agnieszka Anna Walkowiak (od 10 lat delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości). Z dniem 1 lutego 2018 r. prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie został delegowany wcześniej do Ministerstwa Sprawiedliwości sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu Rafał Puchalski, który na czas pełnienia nowej funkcji został również delegowany z Sądu Rejonowego w Jarosławiu do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie (nie orzekał w Sądzie Okręgowym). Podobnie jak Maciej Andrzej Mitera jest on także kandydatem na funkcję członka Krajowej Rady Sądownictwa.
Odwołane z funkcji prezesów sądów zostały sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik (Warszawa Śródmieście) i sędzia Patrycja Emanuela Wojewódka (Elbląg).
Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że z kolei Sąd Rejonowy w Braniewie jest 301 pod względem odsetka spraw cywilnych ponownie wpisanych i w związku z tym funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Marta Alina Wiśniewska.
Stowarzszenie Sedziów Polskich „Iustitia” dziękuje odwołanym prezesom sądów, a nowo powołanym przypomina, że podstawą prawną ich awansu są przepisy, które stoją w sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprawdź także

Blokada kont bankowych

Sprawa prokuratorskiej blokady środków na koncie bankowym. Wystąpienie RPO do MS Przepisy dotyczące blokady przez …