Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Za dużo władzy Ziobro

Za dużo władzy Ziobro

KE zaleca rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Komisja Europejska zaleca oddzielenie w Polsce funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zalecenie zostało opublikowane w środę w sprawozdaniu na temat praworządności.

Zbigniew Ziobro /Mateusz Jagielski /East News

Zbigniew Ziobro/Mateusz Jagielski /East News

Komisja Europejska publikuje swoją ocenę praworządności w krajach UE po raz trzeci, jednak po raz pierwszy dokument ten zawiera także zalecenia dla państw członkowskich.

„Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu” – brzmi jedna z rekomendacji wydana dla Polski

W Polsce funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego pełni Zbigniew Ziobro

Zalecenia ws. praworządności dla Polski

Wśród rekomendacji dla Polski znalazły się jeszcze m.in.: wzmocnienie zasad dotyczących rejestru lobbystów i rejestru online deklaracji korzyści majątkowych dla funkcjonariuszy publicznych i członków Parlamentu,  a także zapewnienie niezależnych i efektywnych śledztw, biorąc pod uwagę szeroki zakres immunitetów dla władzy i powstrzymanie się od wprowadzania klauzul bezkarności.

Komisja Europejska zaleca też wzmocnienie działań organizacji społeczeństwa obywatelskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-ke-zaleca-rozdzielic-funkcje-ministra-sprawiedliwosci-i-prok,nId,6154021#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Mają nam oddać 6 bilionów

6 bilionów 200 miliardów złotych – taką kwotę reparacji wobec Niemiec podał Jarosław Kaczyński. Prezes …