W marcu ubiegłego roku Sąd Najwyższy uniewinnił trzech żołnierzy z Nangar Khel. Proces czterech pozostałych toczy się od nowa. Uniewinnionym żołnierzom Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał teraz zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie. Dowódcy przyznano 500.000 złotych jego podwładnym po 400.000 złotych. Radości nie kryje adwokat Jacek Relewicz.
– O odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie mogliśmy wnosić dopiero po uniewinnieniu mojego klienta- mówi poznański adwokat Jacek Relewicz, ( na fotografii) który był pełnomocnikiem jednego z oskarżonych szeregowców. Od samego początku udowadnialiśmy, wbrew twierdzeniom poznańskiej prokuratury wojskowej, która przygotowała akt oskarżenia, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ani z ludobójstwem i naruszeniem konwencji haskiej, ani z żadnym innym zabronionym czynem. Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że uniewinnieni przez ten trybunał żołnierze nie popełnili żadnego przestępstwa. ?Mój? żołnierz przebywał niesłusznie w areszcie pół roku. Najgorsze to to,że ucierpiała jego rodzina. Dopiero pełna rehabilitacja przez Sąd Najwyższy a teraz bardzo wysokie zadośćuczynienie zmieniają perspektywę społecznego osądu. Obok kwoty 400.000 złotych tytułem zadośćuczynienia sąd przyznał także dwa tysiące złotych tytułem odszkodowania. A zatem warszawski sąd wojskowy w pełni podzileił moje zastrzeżenia i argumenty, iż zastosowanie wobec mojego klienta tak długiego aresztu tymczasowego było całkowicie bezzasadne.
– Dowódca żołnierzy ? informuje sędzia ppłk. Tomasz Krajewski z Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie ? otrzymał pół miliona złotych, drugi żołnierz także 400.000 złotych. Wszystkim przyznano także po kilka tysięcy złotych odszkodowania.
14 marca 2012 Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uniewinniła trzech z siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów w Nangar Khel w Afganistanie. Sprawę czterech żołnierzy skierowano do ponownego rozpatrzenia.
16 sierpnia 2007 roku, wskutek ostrzału wioski Nangar Khel przez polskich żołnierzy, zginęło sześć osób cywilnych, w tym troje dzieci, a dwie zmarły w szpitalu.
1 czerwca 2011 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił z braku dowodów wszystkich siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów i ostrzelanie niebronionego obiektu cywilnego. Prokuratura odwołała się od tego wyroku do Sądu Najwyższego, który zmienił werdykt.
Sprawdź także
Bezprawność neoKRS
NeoKRS łamie europejskie standardy. Europejski Instytut Prawa ELI o konieczności zapewnienia niezależności rad sądownictwa od …