Najnowsze informacje

Pamięć o sędzi Falcone

W 2022 roku Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja . 23 maja to święto Wymiaru Sprawiedliwości. Data upamiętnia tragiczną śmierć Giovanniego Falcone, włoskiego sędziego, który wypowiedział walkę sycylijskiej mafii. Gangsterzy zemścili się, zabijając śledczego w zamachu bombowym.

Sędzia Giovanii Falcone

30 lat temu, 23 maja 1992 roku, sycylijska mafia zorganizowała zamach na sędziego Giovanniego Falcone. Wśród ofiar była jego żona Francesca Morvillo, sędzia, która matce 14-letniego handlarza narkotyków mówiła: „Ma pani w rękach dolę swojego syna. Macie w rękach dolę wszystkich waszych mężczyzn”.
Zleceniodawcami morderstwa sędziego Falcone byli Salvatore Riina, najkrwawszy z sycylijskich bossów, i Giovanni Brusca, który osobiście kierował zamachem. Riina zmarł w 2017 roku w szpitalu więziennym. Brusca 4 czerwca 2021 roku wyszedł na wolność.

Cosa Nostra stoi również za zabiciem niespełna dwa miesiące później bliskiego współpracownika Giovanniego Falcone – Paolo Borsellino zginął w zamachu bombowym 19 lipca 1992 roku wraz z pięcioma policjantami z ochrony. Jak zwykle z obstawą pojechał odwiedzić swoją matkę.

„Rządy Prawa Wspólna Sprawa” – sędziowie z Iustitii będą rozmawiać z Polakami

RzPr

23 maja to Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Z tej okazji Stowarzyszenie Iustitia rozpoczyna oficjalnie realizację ogólnopolskiego projektu pt. „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”.

W serii nagrań na YouTube i platformach z podcastami Anna Maria Wesołowska będzie mówić o typowych sprawach, które interesują Polaków, jak np. jak kredyty frankowe, chwilówki, jak napisać testament czy jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu. Chcemy w ten sposób wytłumaczyć jak działa prawo.

Politycy wiele spraw zrzucają na sądy, jak np. w sprawach frankowych, gdzie nie uchwalili żadnej ustawy i wszystko zostawiono sądom. Okazało się wtedy jak wielką wartością jest to, że podlegamy prawu europejskiemu i sądy stosują zasady ochrony konsumentów. To przykład na to, że rządy prawa to wspólna sprawa wszystkich Polek i Polaków” – mówi rzecznik prasowy SSP „Iustitia” Bartłomiej Przymusiński.

„Celem projektu jest promocja idei, o której mowa w haśle projektu, zwłaszcza wśród osób mniej aktywnych w tym obszarze (młodzież) oraz nastawionych negatywnie (osoby z małych i średnich miast z Polski wschodniej). Ważne będzie wysłuchanie oraz wypracowanie modelu polskiego sądownictwa przyszłości. Zależy nam na wysłuchaniu Polaków” – podkreśla prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz.

W ramach projektu odbędą się serie warsztatów i debat z sędziami podczas dużych festiwali, lokalnych pikników oraz spotkań niezależnych, podcasty oraz nagrania na YouTube z sędzią Anna Marią Wesołowską, konkursy ogólnopolskie z nagrodami, powstanie lokalnych klubów „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”.

23 maja rusza również witryna projektu pod adresem https://rzadyprawa.pl/, gdzie między innymi będzie mapka zaplanowanych spotkań, relacje z wydarzeń, podcasty, publikacje oraz informacje o konkursach.

Oprócz Sędzi Anny Marii Wesołowskiej na naszej liście „twarzy” projektu są: Piotr Gąciarek, Joanna Hetnarowicz- Sikora, Maja Jabłońska, Jolanta Jeżewska, Paweł Juszczyszyn, Katarzyna Kałwak, Karolina Rokita.  

 Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski.

Sprawdź także

Szansa na ustawę o biegłych

Szansa na ustawę o biegłych sądowych. Rzecznik pyta MS o szczegóły Wciąż nie ma całościowej …