Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Zapal Znicz Pamięci

Zapal Znicz Pamięci

Jak co roku od sześciu lat, w południe w październikową niedzielę w wielu miastach nie tylko Wielkopolski zapłoną znicze w miejscach pamięci narodowej związanych z II Wojną Światową. Akcja dotyczy ziem wcielonych w czasie II wojny światowej do Rzeczy. Wymyśliła ją Anna Gruszecka ? była dziennikarka Radia Merkury. Dziś jest realizowana wspólnie z czterema rozgłośniami radiowymi; z Bydgoszczy, Katowic, Gdańska i Łodzi oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Polski. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak W ramach akcji namawiamy do zapalenia znicza oraz przesłania zdjęcia na stronę internetową Radia Merkury Poznań znicz@radiomerkury.pl lub znicz@dzieje.pl Lista lokalnych miejsc kaźni, przygotowana przez piony edukacyjne IPN oraz więcej informacji znajduje się na stronie www.ipn.pl/zapal-znicz. Celem akcji jest też przypomnienie, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do III Rzeszy były znacznie gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie.
Zdaniem patrona akcji, marszałka województwa Marka Woźniaka wiedza o zagładzie polskich elit z jesieni 1939 roku wciąż nie jest powszechna. – To co się działo w zachodniej Polsce, to jest historia okryta tajemnicą i zapomnieniem – mówi Woźniak. Marszałek w tym roku zapali Znicz Pamięci we Wrześni. Uroczystość przed tablicą pamiątkową budynku dawnego więzienia przy ul. Sądowej 1 odbędzie się w niedzielę, 26 października, w samo południe.
Akcja Zapal Znicz Pamięci to wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, Radia Merkury oraz innych rozgłośni Polskiego Radia. W tym roku akcji towarzyszy również kamera. Powstaje film Fundacji Sztuka Poznania o zagładzie polskich elit podczas II wojny światowej.
Więcej o akcji na stronach organizatora akcji Radia Merkury.

Sprawdź także

Trzy lata w łagrze

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, przebywa w więzieniu już od trzech …