Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Zapaliliśmy Znicze Pamięci

Zapaliliśmy Znicze Pamięci

W wielu miejscach Wielkopolski mieszkańcy upamiętnili pomordowanych w 1939 roku Polaków. Po raz siódmy odbyła się – zainicjowana przez Radio Merkury – akcja „Zapal znicz pamięci”. Marszałek Marek Woźniak zapalił znicz pamięci w Książu Wielkopolskim. Tam 20 października 1939 roku na rynku Niemcy rozstrzelali 17 Polaków z Książa, Dolska i okolic.
Stojąc w miejscu egzekucji marszałek powiedział: „Co roku od 7 lat staramy się te wydarzenia upamiętnić na forum ogólnopolskim. Nie wszystko jeszcze o tych czasach wiadomo. Na przestrzeni od 1 września do końca 1939 roku na ziemiach wcielonych do Rzeszy Niemcy zgładzili 40 tysięcy Polaków. Niewiele osób w Polsce o tym pamięta, a ta pamięć bez wątpienia jest im należna”. W ramach Akcji Zapal Znicz Pamięci w Książu odbyła się msza, po której na rynku w miejscu egzekucji liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ofiar. Z rynku wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie w zbiorowej mogile spoczywają zamordowani w 1939 roku. Tam właśnie zapłonęły znicze pamięci.
W Poznaniu znicze zapłonęły przy tablicy na Domu Żołnierza. W czasie wojny była ta katownia gestapo. Na uroczystość przyszła m.in prof. Wanda Radecka-Paryzek, wnuczka przedwojennego prezydenta Poznania Mikołaja Kiedacza. Jak mówiła, akcja ma spora moc i każdy rok wiele zmienia w naszym myśleniu o tamtych czasach. Przed Domem Żołnierza pojawiła się pomysłodawczyni akcji, kiedyś nasza redakcyjna koleżanka Anna Gruszecka – dziś dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Jak przyznała, „dzięki tej akcji zaczynamy widzieć konkretne twarze, losy konkretnych ludzi. Pozwala nam wyobrazić sobie, co czuli nasi dziadkowie”.
Akcja Zapal Znicz Pamięci, organizowana jest przez Radio Merkury, cztery inne rozgłośnie regionalne Polskiego Radia oraz IPN. Apelujemy o zapalenie zniczy w miejscach, w których w październiku i listopadzie 1939 roku Niemcy rozstrzeliwali polskich patriotów.
W operacji Tannenberg od 1 września do 25 października zginęło 20 tysięcy Polaków. Niemcy chcieli złamać wolę oporu. Ginęli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji i powstańcy wielkopolscy.
Źródło: Radio Merkury

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …