Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Zapomniane totalitaryzmy

Zapomniane totalitaryzmy

W ubiegłym tygodniu w Budapeszcie odbyły się obchody II Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Budapeszcie. Obchody I Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły się rok temu ? w trakcie polskiej prezydencji – w Warszawie, a dokładnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. To wtedy europejscy ministrowie sprawiedliwości podpisali ?Deklarację Warszawską?, dokument dotyczący podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów. ?Deklaracja Warszawska? zawiera także wezwanie organów Unii Europejskiej do wspierania – również poprzez wykorzystywanie programów finansowych – działań organizacji pozarządowych, w tym organizacji objętych Partnerstwem Wschodnim, które aktywnie angażują się w badania i gromadzenie dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez reżimy totalitarne.
Ponadto, wzywa ona do upowszechniania wiedzy historycznej o zbrodniach reżimów. Obchody Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych to efekt polsko-węgierskich zabiegów podejmowanych na arenie europejskiej. W trakcie węgierskiego przewodnictwa w Radzie UE, Węgry rozpoczęły dyskusję na forum Unii na temat zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne.
Polscy przedstawiciele ściśle współpracowali z Węgrami w tym zakresie. Wspólne wysiłki zakończyły się sukcesem, dzięki czemu na posiedzeniu Rady ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (JHA) w dniach 9-10 czerwca 2011 r. został przyjęty tekst konkluzji Rady UE w sprawie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. W konsekwencji dzień 23 sierpnia został uznany jako Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
Totalitaryzm nie jedno ma imię i dobry to pomysł, aby upamiętniać ofiary reżimów pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, a nie jak to się dzieje obecnie ? czcić jedynie ofiary Imperium Zła, jakim był Związek Radziecki.

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …