Strona główna / Listy / Zapomniany pomnik

Zapomniany pomnik

Sporo pisaliście Państwo o budowie i odsłonięciu pomnika ku czci poznańskich adwokatów biorących udział w procesach politycznych. Jestem bardzo ciekawa czy ?poprawny? ośmieli się skrytykować to, co się dzieje wokół obelisku położonego niespełna 100 metrów od Pomnika Adwokatów.

Na przeciwko Aresztu Śledczego znajduje się Pomnik ? Obelisk z tablicą upamiętniającą poległych w tym więzieniu polskich patriotów od XIX wieku do roku 1945.. Smutek w duszy budzi widok zardzewiałych i pochylonych słupków podtrzymujących barierki wzdłuż tego miejsca pamięci. To, że tablica nie jest zapomniana dowodzi że często leży wiązanka kwiatów i stoją znicze. Częściej jednak można spotkać porozrzucane papiery.
Czy naprawdę nie można by było bardziej wyeksponować tego obelisku z tablica pamiątkową; poprzycinać zbyt rozrośnięte krzewy, inaczej zagospodarować otaczającą obelisk przestrzeń? Wyeksponować obelisk, może tak jak Pomnik Adwokatów oświetlać go , gdy zapadnie zmrok. W tej chwili symbol gehenny polskich patriotów traconych w tej kaźni od XIX wieku do 1945 roku wydaje się zapomniany.
Elżbieta Jankowska,Poznań

Sprawdź także

Rejs po Jezioraku

XXX Ogólnopolski Rejs Adwokacki im. adw. Marii Budzanowskiej odbędzie sie 2–5 czerwca 2022 roku. Okręgowa …