Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zasłużeni adwokaci uhonorowani

Zasłużeni adwokaci uhonorowani

Minister sprawiedliwości uhonorował zasłużonych adwokatów najwyższym odznaczeniem resortowym ? Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości.

Odznaczenia otrzymało 33 adwokatów z całej Polski. – Już w wolnej Polsce występowaliście z wnioskami o rehabilitację osób niesłusznie skazanych w PRL lub też pomawianych o współpracę z poprzednim systemem. Nie sposób przywołać wszystkich tych spraw, bo stanowią one całą naszą najnowszą historię, a nazwiska adwokatów stanowią jej pozytywną część. Od obrony strajkujących górników z kopalni Wujek przez proces oprawców bł. Księdza Jerzego czy Grzegorza Przemyka do rehabilitacji płk Kuklińskiego. Płaciliście za to zatrzymaniami, internowaniem, problemami z wykonywaniem zawodu ? przypominał Krzysztof Kwiatkowski.
Przemawiając w imieniu odznaczonych, adw. Andrzej Rościszewski przypomniał, że 30. rocznica Porozumień Sierpniowych jest świętem wielkiego polskiego sukcesu. ? Dziękujemy, że związał Pan, Panie Ministrze, ten medal właśnie z ?Solidarnością? i otrzymujemy go w rocznicę tego sukcesu ? powiedział adw. Rościszewski.
– Na medalach, które dzisiaj otrzymujecie wyryta jest maksyma: ?nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego?. Wy jako adwokaci ? w tych szczególnych czasach – robiliście wszystko, aby zasada ta był przez wymiar sprawiedliwości respektowana – zakończył ceremonię minister Krzysztof Kwiatkowski.
Wśród odznaczonych znajdują się dwaj adwokaci z Ziemi Lubuskiej związani z Poznaniem: adwokat Jerzy Wierchowicz (ur. 4 sierpnia 1951 w Gorzowie Wielkopolskim) W 1974 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji do początku 1994 r. praktykował jako adwokat. W latach 80. wspłpracował z Komitetem Helsińskim i NSZZ „Solidarność”, występował w charakterze obrońcy w licznych procesach politycznych. Był posłem II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i III kadencji z ramienia Unii Wolności. Od 1998 r. przewodniczył klubowi parlamentarnemu tego ugrupowania. W 2001 r. nie uzyskał ponownie mandatu posła i powrił do wykonywania praktyki adwokackiej; i adwokat Jerzy Piotr Synowiec (ur. 1 lipca 1953 r. w Gorzowie Wielkopolskim) Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1977). W latach 1977-1979 aplikant sądowy w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim. Od października 1980 r. wspłpracownik redakcji pisma MKZ (nast. ZR) ?Solidarność Gorzowska? (analiza tekst pod kątem skutk prawnych); w listopadzie 1981 r. obrońca w procesie politycznym działacza ?Solidarności? w Choszcznie Kazimierza Michniewicza; działacz Okręgowego KOWzP. 14 grudnia 1981 r. uczestnik spotkania powołującego MKS w Gorzowie Wielkopolskim.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …