Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zastraszanie prokuratorów

Zastraszanie prokuratorów


Rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów wzywa wszystkich prokuratorów z Krakowa, którzy brali 15 maja udział w Zgromadzeniu Prokuratorów Prokuratury Regionalnej. Przesłuchuje ich, bo przyjęli uchwałę, w której upomnieli się o niezależność i napisali o naciskach z „góry”.

Na zdjęciu: prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i generalny – Zbigniew Ziobro


Zgromadzenie Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie to samorząd prokuratorski. Składa się z prokuratorów – delegatów tej prokuratury oraz z delegatów podległych jej jednostek.
W uchwale Zgromadzenia z 15 maja 2019 napisali, że brakuje rozwiązania problemu niskich wynagrodzeń dla pracowników prokuratury oraz brakuje działań dla poprawy złej sytuacji kadrowej w prokuraturach.

Co ważne, obecni na Zgromadzeniu prokuratorzy w uchwale wskazali też na „ograniczenie niezależności prokuratorów, zarówno w wymiarze ustawowym, jak i faktycznym, odnoszącym się do sposobu sprawowania funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na ich decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej”. Wytknięto też powiększające się zaległości w prokuraturach regionu krakowskiego.

Rzecznik szuka inicjatorów

I teraz rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące tej uchwały. Z informacji OKO.press wynika, że rzecznik chce wiedzieć, na kogo są wywierane naciski i niezależność których śledczych jest ograniczana. Padają też pytania o przebieg Zgromadzenia oraz przygotowanie i przyjęcie tej uchwały.
To pierwszy taki przypadek, że wszyscy uczestnicy Zgromadzenia prokuratorów są wzywani na przesłuchanie.W środowisku prawników spekuluje się, że przesłuchania mogą być po to, by rzecznik mógł ustalić inicjatorów tak mocnej w wymowie i krytycznej dla prokuratury Zbigniewa Ziobry uchwały. Wzywanie wszystkich prokuratorów biorących udział w tym Zgromadzeniu może też wywołać efekt mrożący na innych prokuratorach, tak by nie podejmowali podobnych uchwał w przyszłości.

Podobny zabieg zastosował już rzecznik dyscyplinarny dla sędziów, który wzywał na przesłuchania sędziów z Poznania i Krakowa w związku z przyjęciem przez ich samorząd uchwał krytycznych dla „dobrej zmiany” w sądach.
Mocna w wymowie i krytyczna wobec obecnej władzy w prokuraturze uchwała krakowskich śledczych to akt odwagi i nowość w środowisku prokuratorów. Do tej pory raczej milczeli o tym, co dzieje się w prokuraturze od czasu przejęcia kontroli nad nią przez Zbigniewa Ziobrę.

Wyjątkiem jest ponad 200 prokuratorów ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, które broni niezależności i honoru tego zawodu. Za swoją działalność są szykanowani. Wytacza się im też dyscyplinarki.

Dlatego uchwała krakowskich prokuratorów z 15 maja to sygnał, że prokuratorów domagających się niezależności jest więcej.
Zablokowanie uchwały w Gdańsku

Podobną uchwałę próbowano przyjąć w Gdańsku. Grupa 30 prokuratorów chciała rozmawiać o niskim poziomie debaty o zmianach w wymiarze sprawiedliwości przez PiS. Ale zablokowała to szefowa Prokuratury Regionalnej Teresa Rutkowska-Szmydyńska. Nie wprowadziła ona wniosku o dyskusję do porządku obrad Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Mariusz Jałoszewski OKO.press
Mariusz Jałoszewski Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 r. dziennikarz m.in. „Rzeczpospolitej”, „Polska The Times” i „Gazety Wyborczej”. Pisze o prawie, sądach i prokuraturze.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …