Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zawód radcy ma się dobrze

Zawód radcy ma się dobrze

Dr Stefan Jakubowicz, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych S.C. Stefan Jakubowicz, Tadeusz Jankowski, rzecznik OIRP w Poznaniu mówi o państwowym egzaminie radcowskim, nadchodzących egzaminach na aplikację radcowską i przyszłości zawodu.

-Ministerstwo Sprawiedliwości wystosowało specjalny komunikat, w którym wyjaśnia, że przebieg egzaminów państwowych na radcę prawnego w Warszawie był uczciwy, a wysoki odsetek tych, którzy go nie zdali wynikał z braku prawniczej wiedzy kandydatów. Jak ten egzamin przebiegał w Poznaniu?
-W Poznaniu wyniki egzaminu radcowskiego były niewątpliwie lepsze, aniżeli w stolicy, niemniej jednak i u nas spora grupa kandydatów na radcę prawnego nie sprostała wymaganiom i nie zaliczyła egzaminu. W sumie 76 procent prawników przystępujących do egzaminu zaliczyło go pozytywnie. Liczbowo oznacza to, że 77 osób na 114 zdających sprostało egzaminacyjnym wymaganiom i może wykonywać zawód radcy prawnego.
– W stolicy kwestionowano także sposób egzaminowania i treść pytań….
– Jak dotąd do poznańskiej izby radców prawnych nie wpłynęły żadne skargi na zasady i sposób przeprowadzenia egzaminu jak i merytoryczność rozwiazywanych zadań. Teoretycznie zawsze można oceniać i różnicować poziom prac, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie zawsze jest tak, iż wszystkie pytania mają ten sam poziom trudności.
– Co teraz czeka prawników, którzy pozytywnie zdali państwowy egzamin na radcę prawnego?
– Już sporo osób złożyło wniosek o wpis na listę radców prawnych. Wszyscy uzyskali pozytywną opinię Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu i teraz pozostaje tylko ustalenie terminu złożenia ślubowania i dopiero po tej ceremonii będą oni pełnoprawnymi radcami prawnymi. Jak zawsze nadamy temu wydarzeniu bardzo uroczysty charakter.
– We wrześniu kolejne egzaminy na aplikację radcowską. Rok temu było ponad tysiąc kandydatów. Jak to wygląda teraz?
– Wbrew temu co się powszechnie mówi i pisze, bo czytałem takie artykuły, nie grozi nam zalew kandydatów. Podania o dopuszczenie do egzaminu na aplikacje radcowską w naszej izbie złożyło 366 absolwentów wydziałów prawa. Jest to prawie trzy razy mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to rzeczywiście, jak Pan słusznie zauważył, akces zostania radcą prawnym zgłosiło ponad tysiąc osób.
-Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizujący egzaminy prawnicze i wprowadzający nowy zawód doradcy prawnego…
– Uważam, że możemy dyskutować na temat projektu, gdy będzie on oficjalnym drukiem sejmowym. Dzisiaj mogę powiedzieć, od lat trwa dyskusja na temat doradcy prawnego, a jednocześnie mówi się o konieczności połączenia korporacji radców prawnych i adwokatów oraz unifikacji zawodu prawnika. Doradca prawny nie może świadczyć usług prawnych, ale może doradzać. Na obecnym etapie prac nad powołaniem tego zawodu nie ma o czym dyskutować. Zawód radcy prawnego ma się dobrze.
– A co z unifikacją zawodu i połączeniem korporacji radców i adwokatów?
-Pamiętajmy, że tradycja zawodu radcy prawnego jest bardzo silna. Do ewentualnego połączenia może dojść tylko wtedy, kiedy oba samorządy będą tego chciały .Odgórne, administracyjne rozwiązanie tej kwestii nie powinno mieć zastosowania.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …