Najnowsze informacje

Zbrodnie Rosji w Ukrainie

Ukraina: zabezpieczanie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych kluczowe podczas odbijania przez Ukrainę swojego terytorium

Odnosząc się do doniesień na temat zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie wojsko, gdy siły ukraińskie odbiły część okupowanych terytoriów, Marie Struthers, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, powiedziała:

„Niezbędne jest, by – wraz z odzyskiwaniem przez Ukrainę kontroli nad okupowanymi przez Rosję terytoriami – zabezpieczano dowody zbrodni wojennych. Proces ten wymaga ogromnych nakładów, dlatego wzywamy społeczność międzynarodową do zapewnienia środków, które wesprą wysiłki Ukrainy. Wszystkie postępowania w sprawie domniemanych zbrodni wojennych muszą spełniać standardy rzetelności”.

„W odpowiedzi na ukraińskie sukcesy militarne, strona rosyjska zaatakowała w sposób, który spowodował znaczne szkody w kluczowej infrastrukturze cywilnej. Jednym z ataków było uderzenie w elektrownię, które doprowadziło do przerw w dostawie prądu i wody oraz znacząco zakłóciło codzienne życie ludności cywilnej. Przypominamy Rosji, że celowe atakowanie infrastruktury cywilnej może być uznane za zbrodnię wojenną. W sprawie tych ataków należy wszcząć śledztwo, a ich sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej przed sądem”.

Tło / Kontekst

Według doniesień, w ostatnich dniach siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad ponad 3 tys. kilometrów kwadratowych terytorium, okupowanego wcześniej przez Rosję. Obejmuje to Izium i Kupiańsk, czyli dwa kluczowe miasta w obwodzie charkowskim.

Wraz z wycofywaniem się sił rosyjskich z terytorium Ukrainy, pojawiają się dowody na zbrodnie wojenne (nagrania wideo zeznań oraz zdjęcia), których dopuściła się Moskwa i wspierane przez nią grupy zbrojne.

10 września ukraińskie organy ścigania poinformowały, że funkcjonariusze policji ekshumowali ciała dwóch mężczyzn, rzekomo torturowanych i zabitych w marcu przez siły rosyjskie we wsi Hrakowe.

11 i 12 września rosyjskie ataki wojskowe uszkodziły kluczową infrastrukturę energetyczną, co spowodowało poważne zakłócenia w dostawach energii elektrycznej i wody oraz w ruchu pociągów.


Sprawdź także

Japonka na czele MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wybrał sędzię Tomoko Akane z Japonii na trzyletnią kadencję prezesa …