Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Żegnamy asesurę notarialną

Żegnamy asesurę notarialną

Sejm RP zakończył prace nad przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. We wczorajszych głosowaniach Sejm rozpatrzył 173 senackie poprawki, z których większość miała charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Najważniejsze zmiany w dostępie do zawodów jakie wprowadza projekt:

1. Dotyczące zawodów prawniczych:

Zlikwidowana zostanie asesura notarialna. Osoba, która zda egzamin zawodowy i złoży ślubowanie zostanie zastępcą notarialnym i w zależności od swojej decyzji będzie mogła wystąpić do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na notariusza albo zostać zatrudniona w kancelarii innego notariusza i tam wykonywać w jego zastępstwie czynności notarialne. W celu pogłębienia przygotowania praktycznego wydłużona zostanie aplikacja notarialna (z 2,5 do 3,5 roku). Po 2,5 roku aplikacji organizowane będzie fakultatywne kolokwium ? po jego zdaniu aplikant będzie mógł wykonywać niektóre czynności notarialne.

Jeżeli chodzi o dostęp do zawodów adwokata i radcy to zniesiony został test, jako element egzaminu zawodowego. Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw. Skrócono także (z 5 do 3 lat) wymagany okres stosowania prawa jaki zwalnia z wymogu odbycia aplikacji.

2. Dotyczące zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości:

Sejm zdecydował o całkowitym otwarciu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jest to krok idący dalej niż propozycja rządowa. Jednocześnie Senat, z uwagi na ochronę interesów konsumentów zdecydował o utrzymaniu wobec pośredników i zarządców obowiązku ubezpieczenia OC i zawarcia umowy w formie pisemnej.

3. Dotyczące zawodu rzeczoznawcy majątkowego:

Projekt rządowy nie obejmował szerszych zmian w dostępie do tego zawodu, skracał jedynie okres wymaganej praktyki (z 12 do 6 miesięcy). Ostateczna wersja zwiększa zakres deregulacji tego zawodu, m.in. zakłada obniżenie wymogu wykształcenia (z wyższego magisterskiego do wyższego), a także obejmuje ułatwienia dotyczące obowiązku odbycia praktyki zawodowej ? wprowadza obowiązek zaliczenia na jej poczet praktyki odbytej na studiach pod warunkiem, że jej program powstał w oparciu o umowę między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, a także zwalnia z tego wymogu osoby, które posiadają udokumentowane dwuletnie doświadczenie na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości.

4. Zawody związane ze sportem i turystyką.

Zawód trenera poddany został całkowitej deregulacji Utrzymano jedynie minimalne wymogi, takie jak niekaralność za określone przestępstwa. Z jednej strony zlikwidowany został niemożliwy do zweryfikowania przez administrację system certyfikacji, natomiast z drugiej strony wprowadzono wymóg niekaralności, tak aby uniemożliwić przestępcom pracę z młodzieżą.

Niemal całkowitej deregulacji (poza wymogami niekaralności, wykształcenia średniego i pełnoletniości) dokonano również w odniesieniu do przewodników turystycznych miejskich i terenowych.

5. Inne zawody, inne stopnie deregulacji:

– Obniżenie wymagań do poziomu prawa europejskiego. Ograniczanie zjawiska ?gold platingu?, czyli pozłacania prawa Unii Europejskiej, polegające na wprowadzaniu dodatkowych obowiązków przy okazji implementacji. Np. instruktor nauki jazdy i egzaminator.

– Modyfikacje i ułatwienia w dostępie: skracanie okresów wymaganych praktyk, jak ma to miejsce w wypadku geodetów czy zastępowanie egzaminów obowiązkowymi szkoleniami (dla pracowników ochrony i detektywów).

– Decentralizacja ? taksówkarz. Rada miasta ma najlepsze rozeznanie na temat lokalnych problemów. Dlatego też proponujemy przekazać miastom liczącym powyżej 100 tysięcy mieszkańców prawo decydowania czy chcą wprowadzić egzamin dla taksówkarzy.

Deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian, takich jak: więcej pracy dla młodych – spadek cen, wzrost jakości, – ograniczenie biurokracji, – spadek kosztów dla przedsiębiorców. Przyjęta ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia z wyjątkiem np. regulacji dot. pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych i pilotów, detektywów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …