Najnowsze informacje

Zeznawał poseł

Na wniosek obrońców senatora Henryka Stokłosy do Sądu Okręgowego w Poznaniu został wezwany w charakterze świadka poseł Stanisław Stec. Zeznawał on w procesie, w którym warszawska prokuratura oskarża senatora, jego pracownicę Elżbietę N. oraz sędziego sądu administracyjnego Ryszarda S. o udział w korumpowaniu urzędników skarbowych różnych szczebli. Nikt z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Poseł Stanisław Stec przyznał, że zna senatora Henryka Stokłosę ponieważ oboje byli parlamentarzystami i poza spotkaniami w Sejmie lub Senacie, obaj działali na rzecz rozwoju regionu pilskiego, z którego obaj pochodzili i skąd wywodzi się ich elektorat. Zaprzeczył jednak, aby to była znajomość o charakterze prywatnym. Poseł przyznał, że w czasie gdy był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów ( od sierpnia 2004 do listopada 2005) senator zwracał się do niego prosząc o pomoc, ponieważ według senatora nienależycie obliczano podstawę i dochodzono od niego nienależyte podatki.
– Jedna ze skarg ? zeznawał poseł – dotyczyła czasu kontroli skarbowej. Sejm wówczas podjął uchwałę, żeby kontrola taka nie trwała dłużej niż 8 tygodni. W przypadku H. Stokłosy kontrola trwała dłużej. Okazało się,ze została wszczęta przed wejściem w życie sejmowej uchwały, toteż poinformowałem senatora,że wszystko odbywa się zgodnei z literą prawa. Po odczytaniu zeznań, które złożył w prokuraturze, poseł oświadczył, że określając charakter senatora H. Stokłosy, zamiast zaprotokołowanego słowa ?butny? bardziej prawidłowe byłoby ?bardzo pewny siebie.
Z protokołu przesłuchania wynikało także, że śledczych bardzo interesowało dlaczego senator odważył się szukać pomocy u S. Steca. Poseł zeznał wówczas: ? było tak zapewne, iż wiedział o tym, że jestem ekspertem od spraw podatkowych.? Sąd zaprosił obronę do zadawania pytań świadkowie, ale nie padło ani jedno. -Sąd wyraża zdumienie ? oświadczył sędzia Mariusz Sygrela- brakiem pytań obrońców senatora, albowiem poseł został wezwany na ich wniosek.
Dalsza część procesu toczyła się z wyłączeniem jawności, ponieważ zeznawała była konkubina Ryszarda S. Sąd w środę zaplanował także przesłuchanie dorosłych dzieci b. senatora i b. sędziego. Proces trwa.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …