Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Zmiana zmienionych ustaw

Zmiana zmienionych ustaw

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało w czwartek znowelizowanie Ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Zdaniem posła Marka Asta nowe propozycje „wypełniają oczekiwania i części opinii publicznej, i części środowiska sędziowskiego”. Poseł Ast w Sejmie przedstawił główne założenia „kolejnej inicjatywy klubu parlamentarnegoPrawa i Sprawiedliwości”, czyli „nowelizacji Ustaw o stroju sądów powszechnych i Ustawy o Sądzie Najwyższym”.
Jak zapowiedział Ast, jednym z głównych założeń nowelizacji Ustawy o ustroju sądów powszechnych będzie „zmiana procedury odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych”. – W projekcie będziemy wprowadzali dwustopniowy tryb konsultacyjny z udziałem kolegiów sądów, oraz Krajowej Rady Sądownictwa, czyli bez opinii tych organów minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu – wyjaśnił.
Od nowelizacji ustawy przez PiS w 2017 roku minister sprawiedliwości bez zasięgania opinii podejmował decyzję o odwoływaniu prezesów sądów.
Druga propozycja zmian – jak oświadczył – dotyczy przechodzenia w stan spoczynku sędziów sądów powszechnych. Wyjaśnił, że zmiana polega na tym, że zgodę na późniejsze przejście w stan spoczynku będzie podejmował prezydent, a nie minister sprawiedliwości. „Inicjatywa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej”. Propozycja nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym polega – jak mówił Ast – na zrównaniu wieku przechodzenia w stan spoczynku do wieku 65 lat. – Do tej pory ustawa przewidywała przejście w stan spoczynku dla pań sędziów w wieku lat 60. Oczywiście ustawa traktuje to jako uprawnienie. Jeśli pani sędzia będzie chciała przejść w stan spoczynku w wieku lat 60., będzie miała do tego prawo – dodał.
Źródło: (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …