Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Zmiany w księgach wieczystych

Zmiany w księgach wieczystych

– Mogę powiedzieć naszym obywatelom, że będzie bezpieczniej, lepiej, a będzie też taniej. W ciągu ostatnich kilku tygodni było ponad 100 tys. wniosków o wpis w księdze wieczystej ? rozpoczął konferencję prasową wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. W konferencji udział wziął również wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło. 1 lipca 2016 r.
weszły w życie nowe przepisy dotyczące elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego (EPW), na których podstawie notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych działający jako organ egzekucyjny składają wnioski o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW). Wprowadzenie EPW znacznie ułatwia pracę sądów, ponieważ część danych zawartych we wniosku może być automatycznie przeniesiona do księgi wieczystej, a wniosek jest przekazywany do sądu w postaci sformalizowanej i ustrukturyzowanej.
Dotychczas wniosek był formułowany w sposób swobodny jako część aktu notarialnego. Po przekazaniu do sądu należało dopiero zidentyfikować zmiany i wprowadzić je do księgi wieczystej. Zbudowaliśmy ten system dla pewności obrotu nieruchomościami. Jeszcze do niedawna, gdy była forma tradycyjna dokonywania wpisów w księgach wieczystych, to od momentu, gdy została zawarta umowa sprzedaży, dotycząca określonej nieruchomości i przygotowania aktu notarialnego, do momentu danego wpisu w księdze wieczystej, czasami mijało 3-4 dni. To oznaczało, że nieruchomość mogła być przedmiotem obrotu nawet kilkakrotnie. My z tą patologią zdecydowaliśmy się walczyć i dlatego stworzyliśmy ten system.
Dziś mogę ogłosić naszym obywatelom, że jest dobry system i to jest dobre dla naszych obywateli ? kontynuował wiceminister Wójcik. Wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło zaznaczył, że wreszcie Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega w samorządzie notarialnym partnera, który chce pomagać w realizacji słusznych społecznych celów a program elektronicznych wpisów do ksiąg wieczystych w sposób bardzo znaczący zapewnił bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.
EPW to nie wszystkie ?elektroniczne? nowości w obszarze zainteresowania resortu sprawiedliwości. 8 września 2016 r. rusza elektroniczny Rejestr Spadkowy. System tworzy Krajowa Rada Notarialna na bazie funkcjonującego obecnie rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia. Oprócz aktów poświadczenia dziedziczenia sporządzanych przez notariuszy w rejestrze spadkowym znajdą się także prawomocne postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Uniemożliwi to kilkukrotne stwierdzanie spadku po tym samym zmarłym.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …