Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Żołnierze Europy

Żołnierze Europy

Polska chce płacić Amerykanom i wybudować dla nich Fort Trump. Europa widzi kwestie obronności inaczej. Emmanuel Macron i Angela Merkel chcą Armii Europy.

Powinniśmy pracować nad tym, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejską armię – mówiła  w PE w Strasburgu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Te słowa wywołały wiele emocji na sali plenarnej.

Merkel mówiła w PE o tym, że UE potrzebuje więcej solidarności. Wśród najważniejszych obszarów, w których UE jej zdaniem powinna być zjednoczona, wymieniła m.in. politykę zagraniczną i bezpieczeństwo.

Jak powiedziała, w tym obszarze kraje powinny zrezygnować z jednomyślności tam, gdzie pozawalają na to traktaty. „Musimy stworzyć oddziały europejskie. (…). Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię” – zaznaczyła.

Po tych słowach rozległy się oklaski oraz buczenie na sali. Sytuację uspokajał szef PE Antonio Tajani. Jak dodała kanclerz, wspólna europejska armia mogłaby pokazać światu, że wśród państw europejskich nie będzie wojny. Dodała, że taka armia nie byłaby przeciwko NATO i że „nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy”. Zaznaczyła, że powinny istnieć wspólne szkolenia wojskowe.

W Parlamencie Europejskim niemiecka kanclerz przedstawia swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej w debacie z europosłami i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Parlament przeprowadził do tej pory jedenaście debat na temat przyszłych kierunków integracji europejskiej z udziałem jednego z szefów państw lub rządów Unii, w tym z premierem Mateuszem Morawieckim.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-ue-przed-wyborami-europejskimi/artykuly/news-merkel-europa-potrzebuje-wspolnej-armii,nId,2659991#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Europejski sędzia, to ja

Nie mam się czego wstydzić. Czuję się sędzią europejskim, znam orzeczenia trybunałów luksemburskiego i strasburskiego. …