Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / ZUS wypłaci „postojowe”

ZUS wypłaci „postojowe”

ZUS odmówił trenerce fitness wypłaty świadczenia postojowego, bo nie spełniła warunku, zgodnie z którym spadek przychodów w momencie składania wniosku ma wynosić co najmniej 15 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. A nie spełniła warunku, bo przez dwa miesiące nie mogła pracować, więc jej przychód wyniósł równe zero złotych.
Postojowe należy się przedsiębiorcy, jeśli w następujących jego przychody spadły o co najmniej 15 proc. w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek. A co w sytuacji, gdy przez dwa miesiące przedsiębiorca w ogóle nie świadczył usług, bo jego działalność została odgórnie wstrzymana przez ustawodawcę?

Tłumacząc literalnie: nie spełnił wymogu, bo nie różnicy między przychodem w dwóch kolejnych okresach (wynosił on zero złotych). Takie podejście wyklucza jednak z pomocy przedsiębiorców, którzy choćby chcieli, to żadnych usług świadczyć nie mogli – więc jest niezgodne z pomysłem, który przyświecał autorom ustaw antykryzysowych.

Mając do wyboru dwa podejścia, które wybrał olsztyński ZUS? Właśnie to pierwsze, więc pozbawiona postojowego powódka – trenerka fitnessu – poszła do sądu.

Sąd przy ocenie sytuacji spojrzał szerzej. Przypomniał, że celem świadczenia była pomoc dla osób najbardziej dotkniętych epidemią, czyli wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

To prawodawca zakazał prowadzenia zajęć fitness i uniemożliwił wnioskodawczyni osiąganie przychodów, a więc ostatecznie – zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych.

Sprawę opisuje „Rzeczpospolita” i wp.pl skąd pochodzi informacja.

Sprawdź także

Urodzą, aby płód wegetował

Aborcja, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego …