Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Nie tylko największa

Nie tylko największa

Rozmowa z adwokatem Pawłem Sowisło, którego kancelaria zajęła 16 miejsce pod względem liczby zatrudnionych prawników w ogólnopolskim rankingu kancelarii prawnych dziennika „Rzeczpospolita” – Kancelaria prawna Sowisło & Topolewski od lat niezmiennie plasuje się w czołówce rankingów kancelarii prawnych. Przypadek?
– Zdecydowanie to nie jest żaden przypadek. To realizacja naszych założeń i konsekwentna praca w szukaniu nowych form doradztwa prawnego oraz świadczenia usług prawnych na najwyższym poziomie. Nie ukrywam, że było to możliwe dzięki zmianom, które zaszły w naszym kraju po 1989 roku. W ramach transformacji ustrojowej i rozwoju gospodarczego kraju powstały nowe kancelarie prawnicze. Nasza obecna pozycja, co rzeczywiście od kilku już lat potwierdzają rankingi „Rzeczypospolitej” , a przypomnę, że plasujemy się także w czołówce rankingu organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”;jest li tylko konsekwencją realizowanej od 16 lat, bo tyle lat istnieje kancelaria, strategii. Chciałbym może nieskromnie dodać, że jesteśmy nie tylko największą kancelaria w Wielkopolsce, ale chyba także jedną z najlepszych.
– Czy szansę rozwoju mają tylko duże kancelarie, nie ma miejsca dla mniejszych firm?
– Wszystko weryfikuje rynek, który wbrew pozorom wciąż jest bardzo chłonny. „Rzeczpospolita” szacuje rynkową wartość usług prawnych na 2 milkiardy złotych. Obecnie mamy i małe kancelarie, które funkcjonują całkiem nieźle, kancelarie średnie, takie jak nasza, i jest także miejsce dla dużych podmiotów. Uważam, że zawsze będzie zapotrzebowanie na kancelarie różnego rodzaju. Jedni klienci wolą pójść do adwokata, który urzęduje sam, inni do kancelarii rodzinnej, jeszcze inni postawią na kancelarię międzynarodową zatrudniającą kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu prawników, bo mają pewność, że tutaj załatwią wszystkie swoje problemy. Wyrobienie sobie renomy – co jest kluczem do odniesienia sukcesu – jest możliwe niezależnie od wielkości kancelarii. W dzisiejszych czasach aby osiągnąć sukces potrzebna jest specjalizacja w konkretnej dziedzinie prawa. Chociaż bez wątpienia wciąż najbardziej liczy się doświadczenie, bo to właśnie ono jest jedynym wymiernym atutem prawnika.
– Twórcy rankingów podkreślają, że Kancelaria P. J. Sowisło & Topolewski specjalizuje się w prowadzeniu procesów sądowych.
– To prawda, nasza Kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu sporów sądowych. Zajmujemy się jednak także obsługą firm oraz dochodzeniem roszczeń windykacyjnych. Zapewniamy kompleksową obsługę, której klienci oczekują od kancelarii.
– Duża kancelaria zapewnia kompleksową pomoc i ochronę prawną. Czy jednak wszystkich na nią stać? Korporacje prawne prześcigają się w organizacji jednorazowych imprez pod tytułem dzień bezpłatnych porad prawnych. Czy to dobra droga? Czy nie lepiej stworzyć sieć biur prawników udzielających stałych porad dla naprawdę ubogich?
– To byłaby niewątpliwie najlepsza droga do zapewnienia stałej i fachowej pomocy prawnej najuboższym obywatelom, bo to do nich ta pomoc jest skierowana. Żeby jednak powstała sieć talkich właśnie kancelari pootrzebne są pieniadze. Pieniądze na to musi dać państwo, a to mówi, że ich nie ma….
– Słyszałem, że kancelaria Sowisło&Topolewski prowadzi także sprawy w Niemczech i Austrii. Czego one dotyczą?
– Podmiotów gospodarcyzch mających swoje filie na terenie naszego kraju z branży mięsnej, meblarskiej i spożywczej.

Sprawdź także

Nosił wilk…..

19 przestępstw Piebiaka, 12 – Iwańca, 10 – Radzika, 3 – Cichockiego: Wnioski o uchylenie …