Strona główna / Bez kategorii / 100 lat sądowej kurateli

100 lat sądowej kurateli

7 lutego 1919 roku Marszałek Państwa Józef Piłsudski wydał Dekret w przedmiocie utworzenia sądów dla nieletnich, którym powołał urząd opiekunów sądowych. W ten sposób powstała kuratela sądowa w Polsce. W tym roku obchodzi ona jubileusz 100 – lecia istnienia, tym bardziej uroczysty, że przypadający w okresie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez wszystkie te lata kuratela ewoluowała, a kuratorzy sądowi stali się profesjonalną służbą działającą w obszarze wymiaru sprawiedliwości na rzecz przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości, poprawy bezpieczeństwa społeczeństwa, ochrony dziecka i rodziny, realizującą
działania o charakterze wychowawczym, resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym, a także kontrolnym.

Przyczyniło się do tego również uchwalenie 27 lipca 2001 roku ustawy o
kuratorach sądowych, która uporządkowała organizację i strukturę służby, utworzyła samorząd zawodowy, który podejmuje działania w zakresie profesjonalizacji,rozwoju kurateli sądowej i dbałość o przestrzeganie standardów etycznych.
W dniu 28.10.2019 w auli uniwersyteckiej UAM odbędą się uroczyste obchody 100-lecia kurateli sądowej organizowane przez kuratorów sądowych z okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Kuratorzy sądowi z największego okręgu sądowego w Polsce pragną przybliżyć historię tworzenia się służby kuratorskiej, zwrócić uwagę na
rangę swojego zawodu oraz na znaczenie interdyscyplinarności w pracy kuratora sądowego. Dlatego w uroczystościach wezmą udział partnerzy, z którymi na co dzień kuratorzy współpracują oraz kuratorzy z USA i Wielkiej Brytanii.

Sprawdź także

Kucie lepszej przyszłości

Re-demokratyzacja jako Budowanie Lepszej Przyszłości John Morijn i sędzia Igor Tuleya  Od czasu przejęcia w Polsce …