Strona główna / Aktualności / 135 tysięcy listów nadziei

135 tysięcy listów nadziei

Na pewno padł rekord. XI Maraton Pisania Listów AI przeprowadzono w całym kraju.

Przez dobę od 11 do 12 grudnia napisano własnoręcznie ponad 135 tysięcy w obronie prześladowanych za swoje poglądy ludzi. Tylko w Zabrzu napisano 14 669 listów w obronie więźniów i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka ? czytamy nna stronach AI – jest to najlepszy wynik w Polsce. W liczącej tysiąc mieszkańców gminie Bircza w woj. podkarpackim, mieszkańcy napisali ponad 14 000 listów. W całej Polsce powstało ich 135 305. To o 20 000 więcej niż w ubiegłym roku.
W Poznaniu najwięcej ludzi przyszło, jak co roku, do Ośrodka Teatralnego Maski przy Alei Niepodległości. Przyszło ponad tysiąc ludzi. W akcji brała udział między innymi Maria Pańczak ( na fotografii – udział w akcji AI z 2009 roku), emerytowana lekarka, która wspomaga AI od lat. Pisała listy w obronie dziennikarzy z Azerbejdżanu, skazanych za ośmieszanie władzy. Wojciech Michałowski z Amnesty International jest zadowolony z akcji. W naszym mieście także chyba padnie rekord. Pełne dane będą dopiero po otrzymaniu listów, które pisali studenci Uniwersytetu Medycznego, uczniowie V Liceum Ogólnokztałcącego i harcówki na osiedlu Czecha.
Pisali głównie młodzi. Uczniowie ze szkolnych grup Amnesty International, studenci na uniwersytetach oraz rodzice z dziećmi. Pisano całą całą noc, walcząc ze zmęczeniem, w klubach, kawiarniach i w szkołach. Tradycyjnie najwięcej listów powstało w grupach szkolnych w Birczy, Zabrzu, Zabłudowie, Białymstoku, Jaworze i Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku AI wysyłała apele do władz prosząc m. in. o uwolnienie chińskiej obrończyni praw kobiet Mao Hengfeng, birmańskiej opozycjonistki Su Su Nway i pakistańskeij chrześcijanki zagrożonej karą śmierci za „bluźnierstwo wobec proroka Mahometa”. Troszczono się o bezpieczeństwo meksykańskiego księdza Alejandro i Normy Cruz – gwatemalskiej działaczki walczącej z przemocą wobec kobiet.
Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na www.amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji. Amnesty International można także wspierać na wiele innych sposobów. W tej chwili AI apeluje o wpłaty, które pomogą nam sfinansować zakup znaczków i szybko wysłać listy. Ostateczną liczbę poznamy we wtorek, gdyż informacje spływają jeszcze z całego kraju.

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …