Wiceprezes TSUE – jak podają dziennikarze „Rzeczpospolitej” – przygotował projekt mówiący o zastosowaniu środków tymczasowych wobec Polski. Instytucja ma zastrzeżenia do rządowych zmian w ustawach o neo-KRS i Sądzie Najwyższym.
W zacytowanym przez „Rzeczpospolitą” postanowieniu napisano m.in.: „Jeżeli naruszenie miałoby zostać stwierdzone, Trybunał nakaże Rzeczypospolitej Polskiej zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 2 000 000 EUR dziennie od dnia doręczenia Rzeczypospolitej Polskiej niniejszego postanowienia aż do chwili, w której owo państwo członkowskie będzie przestrzegać niniejszego postanowienia, lub do ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-791/19
Sankcje nałożone na rząd miałyby obowiązywać do czasu, aż działalność Izby Dyscyplinarnej nie zostanie „zamrożona”. Tak przynajmniej twierdzi „Rzeczpospolita”.
Treść projektu TSUE – jak się nieoficjalnie mówi – wyciekła do mediów społecznościowych. Przedstawiciele strony prawicowo-rządowej są tym oburzeni: mają nawet zaprotestować przeciwko postanowieniu ze względu na rzekome zaangażowanie „lobbystów”.
Rząd ma czas na wyjaśnienia do 13 lutego br. Termin ten nie obowiązuje jednak Trybunału Sprawiedliwości UE, który już wcześniej może podjąć stosowne działania.
Sprawdź także
Podła wolta Manowskiej
Pierwsza prezes SN neosędzia Małgorzata Manowska najpierw ogłosiła, że będzie kierować pracami Izby Pracy do …