Strona główna / Aktualności / 20 lat Polski w ETPCz w Strasburgu

20 lat Polski w ETPCz w Strasburgu

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki spotkał się dzisiaj z Prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Panem Deanem Spielmannem. Spotkanie odbyło się w siedzibie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W trakcie wizyty Minister Sprawiedliwości wziął udział w otwarciu wystawy ?20 lat obecności Polski w ETPCz w Strasburgu?.
Europa od kilkudziesięciu lat buduje swoją jedność w oparciu o demokrację, rządy prawa i prawa człowieka. W procesie tym Polska czynnie uczestniczy, czego szczególnym wyrazem było przyjęcie naszego kraju w poczet członków Rady Europy w roku 1991, a następnie przystąpienie Polski ? dokładnie 20 lat temu – do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. – Przy tej okazji mam niezwykły zaszczyt otworzyć wystawę poświęconą tej wyjątkowej rocznicy, i to w miejscu szczególnym, bo w siedzibie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wystawa stanowi dar Polski, który przekazujemy Trybunałowi z radością i satysfakcją z powodu możności aktywnego uczestnictwa w budowaniu i kształtowaniu konwencyjnego systemu ochrony praw człowieka ? mówił Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.
Ekspozycja prezentuje m.in. sylwetki osób, które uczestniczyły w procesie ratyfikacji Konwencji, prezesów Trybunału oraz polskich sędziów, a także kopie dokumentów i zdjęcia upamiętniające najistotniejsze wydarzenia ostatnich dwudziestu lat w zakresie stosowania Konwencji. Wystawa otwierana jest już po raz drugi. Jej inauguracja nastąpiła w Warszawie dokładnie miesiąc temu przy okazji VII Seminarium Warszawskiego, a uroczystego otwarcia dokonał gość honorowy Seminarium – Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Pan Dean Spielmann. Niezwykłego wymiaru tej uroczystości nadał fakt, iż wzięła w niej udział m.in. Pani Premier Hanna Suchocka oraz pierwszy polski sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – Pan Kazimierz Makarczyk. – W bieżącym roku nasz kraj po raz pierwszy znalazł się poza pierwszą dziesiątką państw, które generują największą ilość spraw zawisłych przed Trybunałem ? mówił podczas otwarcia wystawy Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.
Jednocześnie, także w tym roku, Komitet Ministrów Rady Europy wydał rekordową jak dotychczas liczbę rezolucji końcowych, zamykających nadzór nad wykonaniem poszczególnych orzeczeń wydanych przeciwko Polsce ? dodał. Minister zaznaczył również, że zdaje sobie sprawę, że wciąż wiele jest do zrobienia, niemniej jednak wysiłek – przede wszystkim Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Postępowań przed ETPCz, ale także Ministerstwa Sprawiedliwości w połączeniu z życzliwą współpracą z Radą Europy – przynosi wymierne efekty. – Pozostaje, zatem mieć nadzieję, a pozwolę sobie nawet na słowo ?pewność?, że ta tendencja utrzyma się i po kolejnych 20-latach będziemy mogli z jeszcze większą satysfakcją mówić o polskich sukcesach w Strasburgu ? zakończył. Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki spotkał się dzisiaj również z Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy Nilsem Muiznieksem oraz z przedstawicielami Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej). Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …