
Dementujemy informacje o rzekomym okrągłym stole dla sądownictwa 1 grudnia 2022r. organizowanym przez OBWE
Sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik SSP IUSTITIA:
To co organizuje dziś Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) to nie będzie okrągły stół, ale cykliczne spotkanie na niskim eksperckim poziomie i że będzie tam przedstawiciel Iustitii, ale nikt z jej kierownictwa. Takie spotkania w przeszłości już się odbywały. Już przedstawiliśmy swoje stanowisko w projekcie ustawy zgłoszonej do Sejmu przez kilka partii opozycyjnych, przewidującej reformę Krajowej Rady Sądownictwa. Jej (KRS-dopisek) większość sędziowska byłaby wybierana przez sędziów, a sędziowie wybrani z rekomendacji obecnej KRS byliby „zdymisjonowani”, choć mogliby przystąpić do nowego konkursu. Nie ma sensu spotkanie, na którym mielibyśmy negocjować z nowymi sędziami, co zrobić, aby zostali na swoich stanowiskach.
Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN, wskazuje z kolei, że aby mówić o okrągłym stole, musiałby być ustalony program spotkania, wskazany wyraźnie organizator. Zasiąść do niego powinny przede wszystkim strony politycznego sporu o sądy. Stanowiska sędziów i sądów są znane od dawna i sędziowie nie uczestniczyli raczej w takich panelach.
O rzekomym starcie okrągłego stołu pisze Rzeczpospolita

