Zamach stanu

Kazimierz Brzezicki
5 Min Read

Marszałek Sejmu nie uwzględnił faktu, że Prezydent skorzystał z prawa łaski” – uzasadniła swoje rozstrzygnięcie nielegalna Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

„Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych orzeczeniem z 5 stycznia 2024 r. uchylił postanowienie Marszałka Sejmu stwierdzające wygaśnięcie mandatu poselskiego” – poinformowało biuro prasowe SN. 

Chodzi o decyzję marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który stwierdził wygaśnięcie mandatu Mariusza Kamińskiego, wiceprezesa PiS, skazanego za przekroczenie uprawnień na karę dwóch lat więzienia. Dzień wcześniej Izba Kontroli zdecydowała o uchyleniu decyzji Hołowni w sprawie mandatu Macieja Wąsika, także skazanego na więzienie w sprawie afery gruntowej. 

XXX

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała decyzję ws. Macieja Wąsika. Zgodnie z jej postanowieniem, polityk PiS nadal jest posłem i chroni go immunitet. Sprawa Mariusza Kamińskiego pozostaje zawieszona w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w składzie trojga sędziów – Maria Szczepaniec, Marek Dobrowolski i Aleksander Stępkowski – w sprawie z odwołania Macieja Romana Wąsika od postanowienia marszałka Sejmu z dnia 21 grudnia 2023 r. o wygaśnięciu mandatu posła, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 4 stycznia br., uchylił postanowienie marszałka Sejmu z 21 grudnia ub.r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła – powiedział PAP Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN. Oznacza to, że polityk Prawa i Sprawiedliwości nadal jest posłem i chroni go immunitet poselski.

W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. Dokumenty w sprawie odwołania złożonego przez Macieja Wąsika w czwartek zostały skierowane go Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Jednoosobową decyzją zrobił to neosędzia Romuald Dalewski.

Kamiński i Wąsik skazani

Warszawski Sąd Okręgowy w grudniu wydał prawomocny wyrok dwóch lat więzienia dla byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz po roku dla dwóch pozostałych byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wyrok dotyczył działań operacyjnych podczas afery gruntowej. Oskarżono ich i skazano za przekroczenie uprawnień.

W 2015 roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja

Dudę. Zrobił to on jednak zanim wyrok się uprawomocnił. W czerwcu 2023 roku Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał decyzje o wygaszeniu mandatów poselskich obu skazanych polityków PiS. Jak wówczas informowało Centrum Informacyjne Sejmu, w uzasadnieniu obu dokumentów marszałek Hołownia wskazał, że konstytucja przewiduje, iż wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym prawa wybieralności w wyborach do Sejmu nie ma osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Sąd podjął decyzję w sprawie podwładnych Kamińskiego i Wąsika

Członek Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym prok. Ewa Wrzosek poinformowała na platformie X o decyzji warszawskiego sądu rejonowego, który zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności skazanym b. agentom CBA, współoskarżonym ws. b. szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

„Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy właśnie zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności skazanym b. agentom CBA, którzy w aferze gruntowej wykonywali polecenia swojego ówczesnego szefa Kamińskiego i jego zastępcy Wąsika” – napisała w środę prokurator Ewa Wrzosek.

Sąd Okręgowy w Warszawie w grudniu 2023 roku orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz po roku więzienia dla dwóch b. agentów CBA za działania operacyjne podczas „afery gruntowej”.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.

Prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu wskazywał wcześniej, że na skutek zastosowania w 2015 r. prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, którzy byli wówczas skazani nieprawomocnie przez sąd pierwszej instancji, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów. Również dwaj byli agenci zostali wtedy ułaskawieni

Share This Article