Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Apel odważnych sędziów SN

Apel odważnych sędziów SN

Sędziowie SN wydali oświadczenie. „Sprzeciw wobec szykan”

Kilkudziesięciu byłych i obecnych sędziów Sądu Najwyższego wydało oświadczenie. Są zaniepokojeni „szykanowaniem prokuratorów i sędziów oraz funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej”.

Pod listem sędziów SN podpisała się m.in. była I prezes Małgorzata Gersdorf

Pod listem sędziów SN podpisała się m.in. była I prezes Małgorzata GersdorfŹródło: East News

„Z niepokojem obserwujemy i sprzeciwiamy się kolejnym działaniom władz wymierzonym przeciwko prokuratorom i sędziom, którzy zajmują krytyczne stanowisko wobec systematycznego podporządkowywania prokuratury i sądów politykom” – przekazali sędziowie SN w oświadczeniu.

W ich ocenie tak należy patrzeć na delegację niektórych prokuratorów do odległych miejscowości oraz wszczynanie postępowań w stosunku do sędziów, którzy rozpoznają dotyczące takich spraw odwołania.

Sędziowie zaznaczyli, że oświadczenie wydano ze względu na sytuację, w której „od czerwca 2020 r. odmawia się zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego”.

Pod jego treścią podpisało się 46 czynnych sędziów SN oraz 32 sędziów w stanie spoczynku, w tym m.in. prezesi trzech izb Sądu Najwyższego: sędzia Michał Laskowski (Izba Karna), sędzia Dariusz Zawistowski (Izba Cywilna) oraz sędzia Józef Iwulski (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), a także była I prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Źródło: konstytucyjny.ue

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …