Najnowsze informacje

4 lata zniewalania Temidy

4 LATA UDERZANIA W POLSKICH SĘDZIÓW I PROKURATORÓW. RAPORT STOWARZYSZENIA SĘDZIÓW POLSKICH „IUSTITIA” WE WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM PROKURATORÓW LEX SUPER OMNIA

Raport sporządzony przez pięciu sędziów i jednego prokuratora przedstawia na 214 stronach skalę represji wobec polskich sędziów i prokuratorów w latach 2015 – 2019, czyli w okresie wprowadzania tzw. reform sądownictwa przez obecną władzę. Publikacja podzielona jest na 2 części: pierwszą dotyczącą sędziów oraz drugą dotyczącą prokuratorów.

W części pierwszej omówione są szczegółowo przypadki wpływania na 34 sędziów poprzez represje o charakterze twardym – czyli działania podejmowane przez rzeczników powołanych przez Ministra Zbigniewa Ziobrę: Piotra Schaba, Michała Lasotę oraz Przemysława Radzika. Są to rozmaite czynności wyjaśniające lub wszczęte postępowania dyscyplinarne w związku z działalnością orzeczniczą i pozaorzeczniczą sędziów. Opisane są tutaj również przypadki represji o charakterze miękkim w stosunku do 25 sędziów – min. szkalowanie, przenoszenia do innych wydziałów, wszczynanie postępowań karnych przez prokuraturę, likwidacja wydziału, pozbawienie funkcji.

W drugiej części możemy przeczytać o represjach, które dotknęły prokuratorów, którzy z rozmaitych powodów nie spodobali się obecnej władzy – czy to za wyrażane opinie, czy to za działania nie pomyśli dominującej dziś opcji politycznej. Na liście prokuratorów zdegradowanych do jednostek niższego szczebla znalazło się aż 99 osób.

Ponadto Raport prezentuje przykłady skandalicznych wypowiedzi publicznych przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej szkalujące i oczerniające polskich sędziów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Publikacja prezentuje ponadto sylwetki sędziów i osób, które aspirują do zawodu sędziego, które otwarcie i aktywnie włączyły się w działania wspierające zapoczątkowane reformy sądownictwa. Czytelnicy będą mogli sami ocenić ich zgromadzone w publikacji wypowiedzi i działania. Wszystkie dane podparte są źródłami, linkami, a w niektórych przypadkach – dokumentami.

Opracowanie obnaża wiele metod stosowane przez Władze naszego kraju w stosunku do niezależnych sędziów i prokuratorów. W raporcie opisane są różne próby dyscyplinowania ich, które jednak nie przyniosły politykom efektów w postaci podporządkowania się im. Dlatego właśnie politycy przegłosowali pod koniec ubiegłego roku tzw. ustawę kagańcową. Władza doszła do wniosku, że potrzebuje ostrego prawa, aby mieć narzędzie uciszanie sędziów, ale chyba nadal nie rozumie, że prawdy i praworządności nie da się uciszyć kłamstwem i bezprawiem – mówi prof. Krystian Markiewicz, Prezes SSP „Iustitia”.

Warto zaznaczyć, że zestawienie nie prezentuje zgłaszanych nam, lecz niemożliwych do zweryfikowania informacji, stąd nie jest zapewne opracowaniem kompletnym. Trudno też np. przedstawić skalę zaniechań w stosunku do sędziów i prokuratorów, którzy zostali pominięci przy awansach i nagrodach, a także przypadku trudnego do udowodnienia mobbingu, traktowania z ostracyzmem czy w niewłaściwy sposób (np. nieinformowanie o wszystkim, przydzielania bardzo trudnych spraw i zadań, przenoszenie do mniej atrakcyjnych, pokoi w danej instytucji czy szczegółowe rozliczania z każdego wykonanego zadania).

Całość raportu dostępna jest na stronie SSP Iustitia.

Sprawdź także

Reguły z Bangkoku nieznane

RPO: Reguły z Bangkoku ONZ dot. kobiet w więzieniach – wciąż za mało znane. MS …