5.000 pozwów w jednym

Jak informuje TVN24 za „Rzeczypospolitą” rusza proces pięciu tysięcy frankowiczów. Pięć lat od złożenia pozwu.

Po kilku latach od złożenia pozwu grupowego przed warszawskim sądem ma ruszyć proces 5 tysięcy frankowiczów przeciwko Millenium. Bank raczej się nie wystraszy, bo pozew zbiorowy w Polsce okazał się niewypałem – pisze w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

Jak przypomina dziennik, spór dotyczy 3288 umów kredytowych, a ponieważ w wielu umowach kredytobiorcami są dwie osoby (małżeństwa), w skład grupy wchodzi 5350 osób. „Wartość sporu to 146 mln zł” – podkreśla „Rz”.
„SO w Warszawie ma zdecydować, czy doszło do bezpodstawnego wzbogacenia się banku poprzez pobieranie od członków grupy zawyżonych kwot spłaty kredytów ze względu na mechanizmy indeksacji kredytów do franka szwajcarskiego” – czytamy w gazecie.

Chodzi o zapisy, w których bank zbyt ogólnie określił zasady przeliczania walut przy wypłacie i spłacie kredytu. Od kilku lat takie zapisy są na liście klauzul niedozwolonych UOKiK-u.
Po pięciu latach

„Rz” zwraca uwagę, że sprawa rusza dopiero po pięciu latach, bo tyle zajęły sądom sprawy formalne, w szczególności ustalenie składu grupy, która wysuwa roszczenia. Sam proces może potrwać jeszcze dłużej.

To jeden z kilkuset pozwów zbiorowych, które w ciągu ostatnich dziewięciu lat trafiły do polskich sądów. Rozbijają się na proceduralnych przeszkodach. W latach 2010–2017 tylko co trzecia sprawa z pozwu grupowego została merytorycznie rozpoznana i choć wpłynęło ich 234, w żadnej poważniejszej podsądni nie dostali jeszcze pieniędzy do rąk.

Sprawdź także

A.Nawalny zamordowany

Ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się jednak w kostnicy szpitala klinicznego w mieście Salechard. Są na …