Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Abu Zubaydah przeciwko Polsce

Abu Zubaydah przeciwko Polsce

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ? informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka – została złożona skarga w sprawie Abu Zubaydah przeciwko Polsce. Jest to już kolejna sprawa związana z naruszeniami praw człowieka, do jakich miało dochodzić w tajnym więzieniu Centralnej Agencji Wywiadowczej USA założonym na terytorium Polski. Abu Zubaydah, Palestyńczyk urodzony w Arabii Saudyjskiej, był oskarżany przez Stany Zjednoczone m.in. o zaangażowanie w organizację ataków z 11 września 2001 r. oraz bliską współpracę z Osamą bin Ladenem. 28 marca 2002 r. mężczyzna został uprowadzony ze swojego domu w Faisalbadzie w Pakistanie. Od tego czasu, aż do oficjalnego potwierdzenia przez władze amerykańskie, że przebywa on w bazie Guantanamo na Kubie, jego los pozostawał nieznany. Pełnomocnicy Abu Zubaydy stwierdzają w skardze, że w tym czasie był on przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA w Tajlandii, następnie 5 grudnia 2002 r. został przewieziony do tajnego ośrodka CIA, który miał znajdować się w Starych Kiejkutach.
22 września 2003 r. Abu Zubaydah został przetransportowany do kolejnych ośrodków CIA ? najprawdopodobniej na Kubie, Litwie, w Maroku oraz Afganistanie. Następnie miał on być ponownie przewieziony do więzienia w Guantanamo na Kubie, w którym mimo braku oficjalnych zarzutów przebywa do dziś. ?Abu Zubaydah to jeden z tzw. high-value detainees. Stosowane były wobec niego wzmocnione techniki przesłuchań, obejmujące m.in. podtapianie, któremu, jak wynika z dokumentów administracji amerykańskiej, poddany był aż 83 razy w ciągu jednego miesiąca? ? mówi Irmina Pacho, prawniczka HFPC. Abu Zubaydah podnosi w skardze naruszenie artykułów 3, 5, 6, 8 oraz 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
?Zarzuty formułowane przez skarżącego dotyczą naruszenia podstawowych praw człowieka, przede wszystkim przetrzymywania go bez wyroku sądu w izolacji, stosowania wobec niego tortur, a także wydania go państwu trzeciemu pomimo zagrożenia, że w miejscu przeniesienia będzie on w dalszym ciągu poddawany torturom? ? zaznacza dr Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Abu Zubaydah jest kolejnym po al-Nashirim więźniem Guantanamo, który skarży się m.in. na nieprzeprowadzenie efektywnego śledztwa w sprawie przez polską prokuraturę.
?O wadze sprawy stanowi również osobiste zaangażowanie senatora Józefa Piniora, który na potrzeby postępowania przed ETPCz wystosował specjalne stanowisko, w którym potwierdził fakt uzyskania szeregu informacji świadczących o istnieniu tajnego ośrodka CIA w Starych Kiejkutach? ? dodaje dr Adam Bodnar.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …