Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / ABW nie stosuje RCS

ABW nie stosuje RCS

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka poinformowała, że ABW nie posługuje się oprogramowaniem komputerowym o nazwie „Remote Control System” Z tym samym pytaniem Fundacja zwróciła się również do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. System RCS umożliwia monitorowanie komputerów i telefonów,śledzenie korespondencji w Internecie, a także pozyskiwanie danych przechowywanych na tych urządzeniach, nawet w sytuacji gdy użytkownik nie jest podłączony do sieci. RCS pozwala także kopiować pliki z dysku twardego komputera, nagrywać rozmowy Skype, przechwytywać hasła wprowadzone do wyszukiwarki, włączyć kamerę internetową lub mikrofon komputera.
Naukowcy skoncentrowani wokół The Citizen Lab ; interdyscyplinarnej grupy działającej przy Uniwersytecie w Toronto (Kanada) opublikowali 14 lutego 2014 r. raport , w którym badano wykorzystywanie RCS. W raporcie wskazano, że system ten jest sprzedawany przez firmę Hacking Team z siedzibą w Mediolanie, rządom poszczególnych państw. Wśród nich wymieniono 21 krajów, takich jak Azerbejdżan, Kolumbię, Egipt, Etiopię, Węgry, Turcję, Maroko, a także Polskę.
Źródło: HFPCz

Sprawdź także

Lex Super Omnia

Apel Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia do przedstawicieli władzy ustawodawczej Stowarzyszenie Prokuratorów …