Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Adwokaci chcą innych stawek

Adwokaci chcą innych stawek

Z taksą adwokacką jest trochę tak jak z duszą człowieka: wszyscy wiedzą, że jest ale nikt jej jeszcze nigdy nie zbadał. W przypadku Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, stawki te są nierynkowe.
Nie tylko nierynkowe, ale i zaniżone, ale nikt tego nigdy nie zbadał. Tymczasem duża rozpiętość między taksą adwokacką a minimalnymi stawkami rynkowymi, to oczywista szkoda dla naszych klientów.
Sądy, kierując się stawkami ?minimalnymi? z Rozporządzenia, nie zasądzają wygrywającemu proces poniesionych przez niego rynkowych kosztów pomocy prawnej, co w sposób oczywisty ogranicza dostęp do usług prawnych. Mechanizm jest prosty: czemu mam wydawać na adwokata, skoro nawet jeśli wygram sprawę, to nikt mi tego kosztu nie zrekompensuje?
Postanowiliśmy to zmienić. Zwracamy się więc do Państwa z prośbą i apelem o poświęcenie czasu i wypełnienie anonimowej ankiety, dostępnej pod linkiem: http://th1.neo.pl Liczny udział w ankiecie pozwoli nam sprawdzić jak wyglądają rynkowe stawki usług prawnych.
Dzięki narzędziom informatycznym możemy przeprowadzić badanie nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale również z podziałem terytorialnym, w zależności od przynależności izbowej. Wynikami, po ich opracowaniu, podzielimy się z Państwem. Zobaczymy jak wygląda rynek usług prawnych pod względem cen naszych usług i jak się ma do niego taksa adwokacka ustalona rzeczonym Rozporządzeniem. Prosimy przy tym byście Państwo zachęcali znajomych do udziału w ankiecie. Im więcej nadesłanych ankiet, tym precyzyjniejsze badanie, tym dokładniejsze wyniki, tym łatwiej będzie nam walczyć o aktualizację Rozporządzenia.
adwokat Rafał Dębowski Przewodniczący Komisji Komunikacji Społecznej NRA
ródło: adwokatura.pl

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …